България сутрин в събота и неделя

Всеки уикенд от 09:30 до 10:30 часа
още

Ето как да храним децата си правилно

"Храненето се възпитава, трайните навици започват в семейството", каза проф. Людмила Иванова

05.04.2025 | 10:01 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x

С помощта на книга учители от 1 до 4 учители могат да представят темата за здравословното хранене по интересен и забавен начин. Сборникът "Апетитът идва със знанието" предлага уроци за балансирано и здравословно хранене.

"Храненето е един от основните фактори за нормалния растеж на детето. Правилното хранене в детската и юношеската възраст гарантира намаляването на риска от заболявания в зряла възраст и осигурява добра работоспособност. Доброто хранене влияе не само върху доброто физическо развитие, но и върху интелектуалното, психическото", каза експертът по хранене проф. Людмила Иванова в ефира на съботното издание на "България сутрин".

Тя поясни, че всъщност всичко започва още преди самото раждане.

Храненето е важно още от бременността

"Храненето на бременната жена директно влияе върху редица структури и определя рисковете от метаболитни заболявания. Непосредствено след раждането има директен ефект. В сборника "Апетитът идва със знанието" е представен смисълът на балансираното, здравословно и разнообразно хранене. Всичко се създава в много ранна детска възраст. Личният пример е изключително важен за това каква храна ще подбира детето. Ако майката яде шоколад, а се опитва да даде на детето зеленчуци - това не е най-добрата стратегия", допълни проф. Иванова в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите ѝ в периода на интензивен растеж децата имат нужда от повече белтък.

"Животинските белтъци - яйца, мляко, млечни продукти, нетлъсти меса - това са храни, които създават база за изграждане на тъканите. Изключително необходими са млечните продукти заради калция и магнезия, всички витамини. Важно е ежедневно да приемат плодове и зеленчуци", подчерта експертът по хранене.

Масово ученици по селата са със затлъстяване

Тя е категорична, че детето трябва да има ограничен достъп до преработени храни.

"Също така до храни с високо съдържание на сол и прости захари. Храненето се възпитава, трайните навици започват в семейството - семейните вечери, семейното пазаруване. Това е един дълъг процес", добави гостът.

Проучване показва, че учениците в 1 клас, които са с наднормено тегло, са между 30 и 32%, а 17% са със затлъстяване. В селата има 2 пъти увеличение на децата, които са с наднормено тегло, и 3 пъти увеличение децата, които са със затлъстяване.

"Трябва да има наличност на храни навсякъде и трябва тези храни да бъдат достъпни за семействата. При децата не се препоръчват диети за отслабване. Препоръчва се моделът на хранене. Добре е да се включват повече протеинови храни, да се намалят въглехидратите. Да свикнем с това детето сутрин да яде рафинирано сладко", поясни проф. Людмила Иванова.

Гледайте целия разговор във видеото.