Български екип създаде иновативна платформа, която е предназначена да помогне в справянето с хроничния стрес и професионалното прегаряне, които засягат огромен процент от населението.
Тя предлага уникален и ефективен подход, като използва нови методи за оценка на стресовото натоварване и неговото въздействие върху здравето.
"Тази платформа е нещо, което на нас ни трябваше в нашия център да създадем, за да можем да дадем някаква обективна обосновка на хората, които по някакъв начин не се чувстват добре, които обикалят постоянно по лекари и които нямат някаква сериозна диагноза, която да обяснява тяхното състояние. Просто да разберат, че нещо действително става в тях. И това нещо, което става в тях, се намира в техния мозък, но то не може да се види, не може и да се пипне, защото това са процеси чисто неврокогнитивни, които ни пречат да живеем по начина, по който ние желаем", сподели проектният мениджър на инициативата Силвия Куманова в неделното издание на "България сутрин".
Платформата не само диагностицира, но също така се фокусира на превенцията на заболявания. Куманова подчерта, че съвременният подход към медицината се измества към превантивна грижа, в която се откриват рисковете за здравето още преди те да се материализират в сериозни заболявания.
Възможността да се анализират хормонални и физиологични показатели като част от целенасочено наблюдение дава шанс за рано откриване на проблеми, които могат да се решат по-лесно в начален етап.
"Не можем да говорим за пандемия от бърнаут, но можем да говорим за пандемия от несигурност, която води до бърнаут при някои хора", коментира Куманова пред Bulgaria ON AIR.
Това подчертава важността на инвестициите в превенция, вместо да се фокусираме само върху лечението на вече развили се заболявания. Пример за такъв подход е и международният тренд, в който се инвестира повече в изследвания, които предвиждат какво би могло да се случи със здравето на индивида, и по-малко в реактивни интервенции след настъпване на болест.
Гледайте целия разговор във видеото.