Учителската професия дава на Иван Цонков удовлетвореност и отговорност към живота и обществото, защото смята, че учителите моделират и създават своите последователи.
"Тази награда е едно огледало за моя последователен труд през малко години на моя преподавателски опит и стаж. Преди това се занимавах с концертна и звукозаписна дейност в музиката. Стана естествено с поканата да преподавам на децата по ударни инструменти. Наградата е отговор към моята отговорност към децата", заяви Цонков в съботното издание на "България сутрин".
Той иска да научи децата на трудолюбие, постоянство и любов към това, което правят.
"Благодарение на преподавателския ми път издадохме школа по ударни инструменти, събрах всичко в 400 страници и е чудесно помагало за децата. Запретнах ръкави и успях да постигна възможността децата да свирят на страхотна материална база", допълни Цонков за Bulgaria ON AIR.
Според него целите трябва да се следват, защото в един момент ще дадат резултат.
"Има много ръководители, които търсят да придобият педагози с опит. Понякога не се дава шанс на младите. Разликата между будител и съвестен човек не знам къде се намира. Всеки човек може да бъде будител, като излезе пред блока да изчисти, като си плати данъците на време или накара детето му да чете книги. Не мога да кажа, че съм будител. Аз съм професионалист, който иска да си тръгва удовлетворен от работа", поясни гостът.
Навлизането на изкуствения интелект
Изкуственият интелект помага, но не може да бъде заместител на реалното, категоричен е Цонков.
"Имаме будители. Лошото е, че се сещаме на 1 ноември да ги демонстрираме пред обществото. Имам голямо щастие да мога да привличам вниманието на децата. Влизам подготвен да държа вниманието им на тръни. Няма за какво да се притеснявам от изкуствения интелект. Детето не може да се научи само от гледане на клипчета в интернет", изтъкна учителят.
Гледайте целия разговор във видеото.