Д-р Даниела Донева получи наградата за млад учен "Густав Херц" за 2024 г., заради изключителния ѝ принос в изследването на свойствата на черните дупки и неутронните звезди. Тя е ръководител на независима група по гравитация и астрофизика в университета в Тюбинген, Германия.
"Правят се предложения през годината от различни професори и организации в Германия за хора, които биха били подходящи за тази награда. Била съм предложена и след това комисия избира победителя. Наградата е била печелена предимно от немски учени. Имала съм късмета да ме забележат и постиженията ми са били достатъчни да преборя конкуренцията", заяви д-р Донева в неделното издание на "България сутрин".
С усърдна работа през годините стига до наградата
По думите ѝ има дискриминация спрямо мъже и жени, която особено на Запад има активно движение да се борят срещу нея, но в Германия е доста силна.
"Това е систематична работа през годините. Постигнала съм добри резултати с моите колеги. Занимавам се с теоретична астрофизика. Изследвам неутронни звезди и черни дупки, по-специално ефекти на общата теория на относителността, теорията на Айнщайн. Правим модели на някакви звезди във Вселената и чрез наблюдение тестваме дали моделите, които сме направили са верни или не и по този начин коригираме", коментира гостът за Bulgaria ON AIR.
Времето в близост до черна дупка се забавя
Младият учен поясни, че черните дупки са възхитителни обекти, но нищо не засмукват.
"Ако вземем Слънцето и го превърнем в черна дупка, нищо няма да се промени на Земята. Това, което е интересно, е какво става, когато се доближим до нея, защото черната дупка е изключително компактна и тази компактност създава интересни обекти в близост до нея, като забавяне на времето и червено отместване на светлината. Имаме повърхнина около черната дупка и се смята, че нищо, което е минало хоризонтът ѝ на събитията, по никакъв начин не може да излезе от нея", посочи д-р Донева.
Тя избягва да си поставя грандиозни цели, а си поставя конкретни малки задачи, за да поддържа високото ниво на работа.
"Голяма част от работата ми е изчислителна - провеждане на компютърни симулации, защото много често уравненията не могат да бъдат решени на ръка. За мен Космосът винаги е било нещо вълнуващо и тези свръхкомпактни обекти със силни гравитационни ефекти, неща, които са извън възможността да си ги представим, е било вълнуващо", сподели младият учен.
Гледайте целия разговор във видеото.