У нас на пазара има много редки видове скъпоценни камъни.
"Занимавам се с бижута и скъпоценни камъни почти 10 години, но страстта към тях се зароди още в детството. Имах интерес към тези кристали, които са толкова редки, сформират се в природата стотици години. Специално ние се снабдяваме с тях от мините, които са в Африка. Имам добри контакти със собствениците на мините и камъните ги взимаме директно от тях", каза експертът по бижута и скъпоценни камъни Тихомир Янков за съботното издание на "България сутрин".
Той поясни, че така не се стига до борса.
Апаратурата за обработката е скъпа
"Има борса в Израел, има борса в Италия, където цените са малко по-високи, но когато се снабдяваш директно от източника - тя е по-добра. Имам бизнес партньор, който концесионира 2 мини в Танзания, чрез нея стигам до нейните колеги, които концесионират различни диамантени камъни. И при нас пристигат обработени. Предлагаме и свободни камъни, ако обаче камъкът, който клиентът иска, не е наличен тук, то тогава идва готов продукт от Дубай или Танзания", допълни Янков за Bulgaria ON AIR.
По думите му танзанитът е изключително рядък камък.
"Този камък не може да бъде създаден в лабораторни условия. Може да се види дали е фалшив с просто око. И при нас идват финалните парченца, защото самата апаратура за обработка е доста голяма и е голяма инвестиция, а пазарът в България не е дорасъл за това", подчерта експертът.
Тихомир Янков поясни, че хората вече освен в злато, инвестират и в скъпоценни камъни.
"Инвестицията в редки скъпоценни камъни понякога е по-добра, отколкото да инвестирате в диамант. Всичко зависи от възможностите на хората. Подобни бижута не може да се носят всеки ден, те са много изискващи. Най-вече се купуват бижута за сватба. Един карат диамант може да струва 5 000 лв., но може да струва 50 000 лв.", добави той.
А белият диамант е най-желан.
Гледайте целия разговор във видеото.