fallback

Ултиматумите и сринатото доверие вещаят нови избори скоро

Всичко зависи от лидерите, но разделителните линии са дебели, коментираха Пепи Димитрова и доц. Валери Личев

11.11.2024 | 11:06 Автор: Искра Ангелова

Дано някои от депутатите, изговаряйки клетвата този път, да осмислят какво казват и да се водят от интереса на народа. Моето усещане е, че те са забравили с чий интерес се влиза в тази сграда. За мен думите на този политически сезон са "легитимност" и "кордон". Не знам кое е по-негативно. Това каза PR експертът Пепи Димитрова в студиото на "България сутрин".

"Когато в една държава президентската институция говори за нелегитимност на НС, трябва да ни светват много червени лампи. Надеждата е, че ако това е дъното, в което парламентът бива поставен под съмнение, то от дъното би трябвало да има изтласкване. Борисов много добре знае, че ако искаш да спечелиш преговорите, то трябва да намериш път към другия, но те не търсят към другите, което означава, че отиваме на избори", допълни тя.

По думите социалния антрополог доц. Валери Личев всичко зависи от лидерите на партиите.

Доверието на избирателите беше сринато

"Това, което се разигра след 2021 година, е, че доверието на избирателите, които искаха промяна, беше тотално сринато. Започнаха да излизат нелицеприятни факти за един или друг политик. Пренесоха се всички негативни оценки върху партиите и възможността да се играе стана доста ограничена. Но сега се намираме в много по-различна ситуация от предишните, защото глупостта на Христо Иванов и СИЕ може да обърната като бумеранг", поясни той в ефира на Bulgaria ON AIR.

Доц. Личев добави, че ако хипотетично лидерът на МЕЧ Радостин Василев бъде назначен за шеф на МВР, ще започне чистка.

"Въпросът е защо те не комуникират и не желаят да постигат какъвто и да е успех. Моето усещане е, че днес работният ден на депутатите ще приключи без да са избрали председател на НС. Тези разделителни линии ще продължат да стават все по-дебели за всяка от страните. Очевидно, че разделителни линии са по-ценни и нужни на партиите, и на техните партии. Истинско разтърсване на тази политическа среда ще видим, когато видим революция", коментира още Пепи Димитрова.

"Депутатите ще бъдат притиснати"

Социалният антрополог изрази мнение, че депутати, които вече положиха клетва, няма да се радват на свободата, която са имали преди.

"Те ще бъдат изключителни притиснати. От 1997 година не си спомням да сме имали Народно събрание, което да се сформира в такава кризисна ситуация. Хората разбраха, че не могат да отлагат за утре, трябва да се действа и те са на площада", посочи доц. Валери Личев.

Димитрова смята, че хората не се интересуват от идеологията, а от фактите и действията: "Това, което най-много ги тревожи, е какво се случва с икономиката. В България много се говори и за правосъдие. Хората искат да живеят добре и това е всичко".

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
fallback