С 200 лв. глоба стряскат секционните комисии, които броиха бюлетини на тъмно

Видеонаблюдението и видеозаснемането допълнително гарантират честността и прозрачността на изборите, каза министър Валентин Мундов

04.11.2024 | 19:03 Редактор:

Централната избирателна комисия (ЦИК) призна, че 60 секции не са имали видеонаблюдение на предсрочните парламентарни избори. Докладът на "Информационно обслужване" показва, че не са били направени дори записи с тези устройства. Затова ЦИК гласува единодушно виновните да понесат отговорност. Въпреки данните за нарушения, служебните министри, отговорни за техническата организация на вота, отчетоха успех на видеонаблюдението, което е покрило над 99% от секциите, но пък намекнаха за проблеми с инсталирането на софтуера на машините заради ограничен достъп до проверката на случаен принцип. 

Седмица след вота, картината след изборите започва да се изяснява. В 60 от секциите у нас е доказано, че липсват записи от устройствата за видеонаблюдение, които предават на живо броенето на гласовете. Затова Централната избирателна комисия реши да накаже отговорните.

"Ние трябва да проверим кои от тези секции са в болнични заведения, да ги отделим от останалите секции", каза зам.-председателят на ЦИК Росица Матева във връзка със секциите, в които не е имало видеонаблюдение.

Най-масови са нарушенията в секции в областите Кърджали и Благоевград, а в останалите 17 района най-често липсва запис от една секция. 

"Отговорност за невключване на устройство за видеонаблюдение носи председателят на СИК. Да дадем време на РИК до края на тази седмица да съберат необходимата информация и да съставят актове за установяване на нарушение", призова Матева.

Глобени ще бъдат тези председатели на СИК, за които има данни, че изобщо не са включили устройствата и не са направили видеозапис. Законът предвижда глоба от 200 лева, а събраните доказателства се изпращат в ЦИК за последващи действия. 

Въпреки тези данни в над 99% от секциите не е имало проблем, отчетоха от служебната власт.

"Видеонаблюдението и видеозаснемането е допълнителен инструмент, с който се гарантират честността и прозрачността на изборите. Видеонаблюдението дава на всички хора увереност за това как се извършва изборният процес. Видеонаблюдението беше надградено и резултатите от това са видими. Когато политически партии твърдят за нарушения в комисиите, те трябва да отговорят имали ли са представители в СИК", заяви служебният министър на електронното управление Валентин Мундов.

Оказа се, че освен видеонаблюдението е имало и друг проблем, но още преди вота. Имало е спънки пред проверките на машините, докато се инсталира софтуерът. 

"Своеволията ли? Закъсняла инсталация от "Сиела". Инсталирането на софтуера не започна в неделя, във вторник в 10 привикахме фирмата, която обеща в 16:00 да започне инсталирането. Ако има нарушения, те са свързани с дейността на СИК", категоричен беше министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов. 

Въпреки първоначалните спънки от 9510 устройства, са проверени близо една трета. 

Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.

Трябва ли да бъдат касирани изборите?

Да.
Не.
Само частично.
Не ме интересува.
Общо 196 гласа