Председателите на секционните избирателни комисии, в които изобщо не са били пуснати устройствата за видеонаблюдение, ще бъдат глобени. Това реши Централната избирателна комисия на заседанието си днес.
"Информационно обслужване" е предоставил доклада си, който е поискан от ЦИК, и от който става ясно, че в 63 секции в страната не е било стартирано видеонаблюдението, или изобщо липсва запис от устройствата. Това, което става ясно от заседанието на ЦИК, е, че в 3 от тези секции са се намирали в болнични заведения, което според правилата изключва там да е имало наблюдение.
За останалите 60 ще се направи селекция и ще се прегледа къде точно са се намирали те. Но от ЦИК са категорични, че ще бъдат сезирани някои РИК-ове и ще има наказани.
Отговорност за видеонаблюдението пряко носят председателите на СИК, които са били обучени още преди изборите. Дори на място да не е имало интернет, на място са били длъжни да започне запис, а пък член от комисията е трябвало да следи какво се случва в този запис.
ПП-ДБ ще подкрепи искането за частично касиране на вота
От ПП-ДБ ще подкрепят искането за сезиране на Конституционния съд за частично касиране на вота. Сред мотивите им се посочва: ще се иска проверка в секции, където активността е два пъти над средната и където камерите не са били поставени правилно, или са били изключени.
Първи за касиране на изборите заговориха от "Величие", които заради 21 гласа останаха под 4-процентната бариера. Последва и искане от ИТН - лидерът на партията Слави Трифонов сподели пост, в който също зове за частично касиране.
А по-рано днес партия МЕЧ и нейният лидер Радостин Василев се обявиха за цялостно касиране на изборите. Председателят на партия "Възраждане" - Костадин Костадинов, пък иска повторно преброяване на гласовете.
Трябва ли да бъдат касирани изборите?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR