Изборният кодекс не трябва да се променя "на тъмно" и в последния момент

ЦИК никога не се е възползвала от правото си на регулатор, каза Румяна Дечева

04.11.2024 | 11:47 Редактор:

За последните 10 години, откакто работи Изборният кодекс, той е претърпял 24 промени, като почти всички са правени "на тъмно" - без широко обсъждане, без анализ на рисковете. Това каза експертът по изборно законодателство Румяна Дечева в "България сутрин".

Постоянно сме в състояние на тежка криза, която избягваме до момента, подчерта тя.

"Нещото, което трябва да предотвратим като общество, ако нещо зависи от нас, е Изборният кодекс или който и да е друг закон, да не се пипа "на тъмно" в последния момент. Всичко трябва да върви в нормален ред, когато имаме правителство и някаква перспектива. Трябва да вървим към широки дискусии, обсъждане на това какво работи и какво не, както и да намираме начини за решаване на конкретните проблеми", настоя Дечева пред Bulgaria ON AIR.

Видеонаблюдението е една от последните промени в ИК

"От една страна е добре, че виждаме какви безобразия стават, но ние и преди това ги виждахме като наблюдатели и като застъпници. Това видеонаблюдение изцяло отмени институцията на застъпника на политическите сили. В момента сме в ситуация, в която от 157 валидни гласа имаме два за някакви партии и 155 за една партия. Това означава, че и комисията не е гласувала за партията, която ги е излъчила", коментира експертът.

По думите на Дечева, ЦИК никога не се е възползвала от правото си на регулатор.

"Имаше неща в деня на изборите. Това беше прекрасната ситуация в деня да се направи проверка. Имаме закъсняло правосъдие. Няма политическа воля. ЦИК през последните 10 години трябваше да проверява всеки резултат. Най-страшно е, когато и в присъствие определени политически партии и кандидати са ощетени и техните резултати са прехвърлени на друг", на мнение е гостът.

4% бариера за влизане в парламента е нормална международна практика, посочи още Дечева.

Трябва ли да бъдат касирани изборите?

Да.
Не.
Само частично.
Не ме интересува.
Общо 196 гласа

Гледайте целия разговор във видеото.