fallback

Ще се окажем ли с правителство, избрано от нелегитимно мнозинство в НС?

Купеният вот е публична тайна, която подкопава доверието на избирателите, казаха доц. Милен Любенов и Георги Киряков

04.11.2024 | 10:34 Автор: Вяра Димова

От "Има такъв народ" (ИТН) поискаха частично касиране на изборите, а от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) откликнаха на декларацията им да чистят заедно "мъртвите души" от избирателните списъци. МЕЧ пък иска цялостно касиране на изборите.

"От "Величие" са се обърнали почти към всички органи по Член 150 от Конституцията, които могат да сезират Конституционния съд. Видяхме сериозни нарушения във връзка с преброяването след края на изборния ден", каза политологът доц. Милен Любенов в "България сутрин".

Според него недостигналите 21 гласа на "Величие" са твърде малко.

"21 гласа на 2,5 млн. гласували - трябва да бъде проверено отново. Това е важно за българската демокрация, въпросът е принципен", смята доц. Любенов.

Недоверието в изборния процес расте

Събеседникът му, политологът Георги Киряков, подчерта пред Bulgaria ON AIR, че трябва да има доверие в изборния процес.

"В България няма доверие в изборния процес от първите демократични избори. За пореден път наяве излизат практики, които подкопават изцяло основите на демокрацията и на демократичния изборен процес. Публична тайна е, че купеният вот вече мина. Това не подпомага процеса на връщане на избиратели към избирателния процес", обясни Киряков, който изтъкна и друг проблем - че изборната администрация не е подготвена.

Възможните парламентарни конфигурации за редовен кабинет

"Без "Величие" са възможни и трипартийни коалиции за сформиране на мнозинство. Този процес ще стартира, парламентът ще бъде конструиран, ще започнат консултации за излъчване на редовно правителство. Евентуалното касиране и потенциалното влизане на "Величие" в парламента ще дойде по-късно. Това ще отнеме няколко месеца. В един момент можем да се окажем с редовно правителство, което е избрано от мнозинство, което след няколко месеца няма да отговаря на новата ситуация в НС", анализира доц. Любенов.

ГЕРБ прави постоянни опити да търси вътрешни противоречия в ПП-ДБ, които да доведат до тяхното окончателно разделение, подчерта доц. Любенов. По думите му корупцията е единствената важна тема, но и въпросът за правителството. 

Според гостите, реформи обикновено се извършват в кризисни ситуации от стабилни мнозинства или от служебни правителства. 

"Едните ги обединява корупцията, обаче не ги обединява членството в Шенген и Еврозоната. Други ги обединява членството в Шенген и Еврозоната, но не им стигат гласове за социална политика примерно. При такъв фрагментиран парламент, в който няма единен фокус по три важни приоритета за страната, няма как да се постигне компромис", смята Киряков.

Темата за избирателната система е важна, но тя изисква време и спокойствие, отбеляза доц. Любенов: "Каквото и законодателство да приеме сега, то трябва да носи стабилност в бъдеще. Виждаме опити на партии да извличат дивиденти за себе си".

"Хората нямат изгода от нови избори", заключи от своя страна Киряков.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
fallback