fallback

Възможно ли е правителство на малцинството на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ и кой ще ги подкрепя?

Има варианти за намаляване на купения вот и неговата тежест, заявиха проф. Румяна Коларова и Юлий Павлов

01.11.2024 | 11:02 Автор: Елеонора Танева

Продължават дебатите около санитарния кордон, за който от ПП-ДБ призоваха след изборите на 51-ото Народно събрание.

"Това е слаба и унизителна позиция, ако това е началото, до никъде няма да се стигне", коментира политологът проф. Румяна Коларова в студиото на "България сутрин".

По думите ѝ от ключово значение ще бъде решението по жалбите на "Величие".

"Относителният дял на техните мандати ще намали драматично тези на другите партии, ще видим как ще се развие тази линия. Убедена съм, че в момента с много проста промяна в правилата, ако се стигне до повторно провеждане на избори, може да се ограничи купуването на гласове и да се отвори перспектива, която да накара избирателите да гласуват", каза проф. Коларова.

Въвеждане на регионални преброителни центрове

Като пример тя даде въвеждането на регионални преброителни центрове, с което ще се прекрати практиката за пренаписване на гласовете.

"Ако вземеш от една партия от всяка урна дори и един глас, а те не взимат по един, можеш да изхвърлиш някой извън парламента. Регионалните преброителни центрове правят процеса на броене максимално публичен и много по-лесно контролируем", обясни политологът.

В ефира на Bulgaria ON AIR социологът Юлий Павлов заяви, че тази година се е нарушил модел, който е съществувал години наред - всчики политически сили са си купували.

"Имаше брокери на различни нива, брокерите на средно ниво, които разпределяха когато се даде колко, имаха обичая да продават на няколко политически сили, за да няма сигнали срещу тях. Това беше схема, която работеше, без да внася големи изкривявания. На втори поредни избори Пеевски почти монополизира пазара за купуване на гласове, през юни в полза на ДПС, сега в полза на новото начало", каза Павлов.

Данните на екзитполовете показват, че 18% от ромите и 16% от турците с отказали да участват в проечването. По-високата избиртелна активност социологът оправда с надеждата на избирателите за формиране на редовно правителство.

"Последните 6 избора у нас показаха, че много рядко изборите произвеждат власт. България през тези години се управлява от служебни правиелства. Хората това ги демотивира. Този път я видяха възможността в ГЕРБ да състави редовно правителство", заяви Павлов.

Възможни коалиции в 51-ото НС

Проф. Румяна Коларова посочи като абсурдна вероятността ГЕРБ-СДС да си партнира с "Възраждане", но видя многодопирни точки с останалите партии.

"Трябва да тръгнат с план, че са готови да правят заедно. Трябва да имат нещо общо, около което да формират мнозинство - промяна в избирателния закон, бюджет, имат много допирни точки по него, още много такива допирни точки могат да намерят, ако могат да се договорят как да изберат нов ВСС или нов омбудсман. Да тръгнат с нещо, което е по-неутрално", призова проф. Коларова.

Юлий Павлов изтъкна, че ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ имат малко различия в програмите си. 

"Няма здравомислещ политик, който да се свърже с Радостин Василев - той е рецидивист ренегат. Ако трябва да е трайно правителството, трябва да има коалиционно споразумение с ИТН и по-трудно с БСП. ИТН са идеологически аморфни и могат да се включат срещу съответните отстъпки и министерски кресла", убеден е социологът.

Проф. Румяна Коларова вижда вариант за правителство на малцинството на ГЕРБ-СДС с ПП-ДБ, които д разчитат на подкрепата на двете фракции на ДПС: "Идеята е, когато едното спре да ги подкрепя, че другото ще започне".

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Избори 2024
fallback