Санитарен кордон връща нещата в областта на медицината. В нашето тяло приемаме, че има болест, когато е нарушено равновесието в организма ни. Когато в политическата система е нарушено равновесието, го приемаме за политическо заболяване. Това обясни представителят на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) д-р Александър Симидчиев в "Денят ON AIR".
Превенцията е преди лечението
При положение, че има данни за контролиран, корпоративен и купен вот, това е много по-добре да се установи предварително и да се превентира, настоя той.
"Ние направихме институционално правилно нещо - подадохме сигнали на база на това, което имаше като данни преди изборите. След като това вече е реализирано, Конституционният съд не може да направи кой знае какво, освен да преброи бюлетините в чувала спрямо протокола. Там не може да се види кои са купени и кои не са", уточни д-р Симидчиев.
И в медицината, и в политиката превенцията е много по-важна от лечението след това, настоя той.
Кой трябва да бъде премиер?
"В "Да, България" вярваме, че трябва да бъде взаимно приемливо дефинирането, отколкото равноотдалечен. Взаимната приемливост значи, че не е необходимо една или друга партия да има конкретно лице, а първият мандатоносител има отговорността да предложи първия кандидат за премиер. Росен Желязков има своите позитиви. Нека видим какво ще бъде предложението на ГЕРБ. За нас е важно да имаме принципи преди имена", коментира д-р Симидчиев пред Bulgaria ON AIR.
По думите му декларацията на ПП-ДБ е с цел функционирането на парламента и няма много общо с правителството след това.
"При добре функциониращ парламент, целта ще му бъде да избере и правителство, приемливо за по-голямата част. Функционирането на парламента трябва да функционира максимална представителност на хората, които са избрани легитимно в него. В момента имаме преговори, свързани с това как да наречем въпросният кандидат", посочи още д-р Симидчиев.
Гледайте целия разговор във видеото.