fallback

Доц. Наталия Киселова: Левицата не трябва да участва във временни правителства

Още не е свикано НС, а вече се създава напрежение, заяви бъдещият депутат от БСП

31.10.2024 | 20:15 Автор: Тодор Петров

Какво включва процедурата по касиране на изборите?

"Необходимо е ЦИК да оповести окончателните резултати и списък на народните представители. След това заинтересованите страни да се обърнат към субектите, които могат да сезират Конституционния съд - 48 народни представители, президентът, Министерският съвет, главният прокурор, двете върховни съдилища", обясни конституционалистът и бъдещ депутат от БСП-Обединена левица доц. Наталия Киселова в "Денят ON AIR".

По думите на госта, от "Величие" най-общо критикуват и са недоволни, но трябва да бъдат много по-прецизни, за да намерят грешки, които да дадат основание за конкретни разминавания в протоколите.

В Изборния кодекс е предвиден 15-дневен срок, в който да бъде сезиран КС и той да се произнесе в двумесечен срок, уточни доц. Киселова.

Как ще действа БСП-Обединена левица спрямо ДПС-Ново начало и ГЕРБ

От БСП-Обединена левица искат първо да видят декларацията на ПП-ДБ за изолиране на ДПС-Ново начало, след което ще решат какво да предприемат.

"Ако има форма на мнозинство, възможно е за опозицията да няма председателско място на парламентарна комисия. ПП-ДБ трябва да си дадат сметка, че като отиват в другата крайност, това може да създаде напрежение, още преди да е свикано НС", подчерта доц. Киселова пред Bulgaria ON AIR.

От БСП-Обединена левица ще изчакат ГЕРБ-СДС да предложи кандидат за премиер. Имат решение на Конгреса да няма коалиция с ГЕРБ. Въпросът с подкрепата на първия мандат вероятно ще бъде обсъден в коалиционния съвет на обединението, стана ясно от думите на бъдещия депутат от левицата.

"Към настоящия момент левицата има необходимост да не участва във временни конюнктурни правителства. Експертното правителство е с конкретни задачи и с хора, които стават министри, за да ги изпълнят. Но ГЕРБ не говорят за експертно правителство, а за такова, в което те да доминират", посочи доц. Киселова и добави, че в момента България няма необходимост от свикване на Велико Народно събрание.

Съдебната реформа

"Още преди да бъде променена Конституцията, трябваше да има обновяване на ВСС и Инспектората. Отлагането е в интерес на онези, които преди години са формирали тези органи", каза още конституционалистът.

ВСС да изтегли кандидатурата е най-вероятният изход, смята доц. Киселова. Идеята е да има усилия за събиране на мнозинство. 

"Завареният ВСС не е допуснал да бъдат назначени 13 съдии във ВКС, но е допуснал назначаването на 13 във ВАС. Мандатът на г-н Чолаков изтича в средата на ноември. Забавянето може да доведе до това Чолаков и Сарафов да бъдат много по-дълго там, отколкото самите те са планирали", изтъкна доц. Киселова.

Гледайте целия разговор във видеото. 

fallback
Още от Избори 2024
fallback