fallback

Румен Христов, СДС: По-лесно ще бъде, ако с ПП-ДБ имаме общо 115 депутата

Ние трябва да определим основните приоритети пред България, каза кандидат-депутатът

21.10.2024 | 21:03 Автор: Беатрис Младжова

Има ли договорка между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за равноотдалечен министър-председател?

"Г-н Филип Димитров, първият министър-председател на демократична България, в чийто кабинет аз бях. При г-н Костов също съм работил в партията, а при г-н Стоянов съм бил главен секретар. Нямам какво да кажа лошо срещу тях. Учуден съм от името на г-н Станишев. България се нуждае много сериозно от редовно правителство. И българите, и работещите, и бизнесът, и ученици, студенти. Политическите формации не повишават резултатите си, но гледаме, че на хоризонта се задават нови политически формации, които по-лесно прескачат бариерата и в парламента става невероятен хаос", заяви лидерът на СДС и кандидат за депутат Румен Христов в "Денят ON AIR".

По думите му, ако в тази ситуация не се вдигне избирателната активност, ще имаме най-вероятно 7-8, а според някои социолози и 9 политически субекта в НС, а мнозинство от може би 4-5 формации ще е изключително трудно.

"Бихме могли да търсим и други фигури. Имахме в един от парламентите предложение в лицето на проф. Габровски, впоследствие предложихме Росен Желязков. Коалицията и мнозинството в парламента ще определи българският избирател - както ни подредят, така ще търсим да сглобим пъзела. Ние трябва да определим основните приоритети пред България, от които няма да отстъпим - Шенген, Еврозона, отношение към Украйна, ПВУ, липсата на бюджетен дефицит, а оперативните задачи, които стоят пред нас, там ще имаме различие. Важно е големите неща да се случат, защото и Еврозоната, и Шенген са важни за българските граждани", допълни Христов за Bulgaria ON AIR.

Нужни са стабилни политически субекти в управлението

Според него по отношение на евроинтеграцията на България най-близко до ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ стои ИТН, но зависи и какви ще бъдат другите формации. "Синя България" ако влезе, е естествен съюзник, посочи Христов.

"Зависи какъв ще бъде процентът на подкрепа, която ще получим ние и колегите от ПП-ДБ. Ако имаме 115 депутата двете формации, ще бъде по-лесно. Ако резултатът е по-надолу, трябва да търсиш стабилен политически субект, с когото да участваш в управлението. Те са много малките субекти. Има формации, с които очевидно няма как да постигнем съгласие, например "Възраждане". Много съм скептичен по отношение на МЕЧ и "Величие". БСП е основен конкурент на СДС, но те приеха европейските ценности. Имаме различия по приемане на еврото, но бихме могли да намерим други допирни точки. Г-н Делян Пеевски с "ДПС - Ново начало" многократно е демонстрирал проевропейско отношение", коментира гостът.

Предстоят разговори с коалиционни партньори и трябва да се намери общ език, отбеляза Христов.

"Нормалната практика в европейските държави е партията, спечелила изборите, да излъчи свой премиер. От самото начало г-н Борисов ни е поставил задача да гоним постигането на резултат от 80 депутати. Виждам едно отрезвяване. Всяка партия се стреми за по-добър резултат и това е нормално. Виждам по-голям конструктивизъм и едно отрезвяване. Спасителят, който се спряга в последно време, е Румен Радев. Трябва да бъдем отговорни и да подкрепим едно проевропейско правителство. Бил съм свидетел с дългия си политически живот на няколко месии", допълни още той.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
fallback