fallback

Избори 2024: Политиците или ще съставят правителство, или ще провалят държавата

Бездействието вече се превръща в роля, на мнение са проф. Румяна Коларова и Елена Дариева

16.10.2024 | 10:37 Автор: Искра Ангелова

Ясно е, че за да се формира правителството, трябват две големи партии - първата и някоя от следващите, плюс една добавка. Като знаете, че първото правителство на Кирил Петков беше от 4 партии, колко партии ще бъдат в една коалиция - това не е въпрос. Въпросът е тези партии как ще се договорят помежду си така, че за да управляват и да не се стига до това, на което сме свидетели. Също така и да не се повтори това, което видяхме на предишните избори - всичките отиват на избори, за да се явят на следващите, това е безобразие. Ако са решили да провалят държавата - да го направят. Това каза политологът проф. Румяна Коларова в студиото на "България сутрин".

По думите на социолога Елена Дариева пъзелът ще се подреди по-трудно, ако парчетата са повече.

"Всеки, който реди пъзел, знае, че колкото по-многобройни са частите, толкова по-трудно е той да бъде сглобен. Заради това се изисква компетентност, култура и политическа, и коалиционна. Ние такова нещо не наблюдаваме в последните години", коментира тя.

Залогът на политическото бъдеще

Проф. Коларова е на мнение, че позицията на Делян Добрев е последователна.

"Добрев иска да каже, че той намира разумни позиции и разумни аргументи, предлагани от полиците от "Демократична България", а не от "Продължаваме промяната". Ще видим резултатите, но виждаме, че в листите доминацията е на ПП, което е доста неприятно за симпатизантите на ДБ", подчерта политологът.

Дариева смята, че залогът за политическото бъдеще се покачва.

Политическите нападки продължават

"Докарахме се до седми парламентарни избори за последните 3 години и те са с постоянна спадаща избирателна активност. Негласуващите не просто се увеличават като дял, а те все по-убедени в това си поведение. Това бездействие вече се превръща в идентичност и роля. Отказът от участване в изборите става все по-осъзнат, а това е изключително опасно за политическите формации. Те не гласуват по различни причини - едни не гласуват, защото са разочаровани, други не гласуват, защото не могат да бъдат очаровани", поясни социологът в ефира на Bulgaria ON AIR.

Думите на политиците са неефективни

На това мнение е проф. Румяна Коларова.

"Фигурата на премиера се изведе на преден план в този политически дискурс в опитите да се намери някаква формула, която да сближи позициите на партиите, които доста яростно се отрицаваха помежду си. Репликите по време на кампанията продължават. Тази политика на нападане е игра с нулев резултат, те губят", каза Елена Дариева.

Проф. Коларова коментира и предложението за надпартиен премиер: "Това е тотална глупост, защото има политици, които в седми поредни избори казват: "Ние ще сменим политиката, като сменим хората". Никъде това не става така. Проблемът не ни е начинът, по който си взаимодействаме, проблемът е в човека. И това, че ще намерим човек, който да ни обедини, са пълни глупости".

Гледайте целия разговор във видеото.

Ще гласувате ли на предстоящите избори на 27 октомври?

Категорично "да".
63%
Категорично "не".
22%
Колебая се, още не съм решил/а.
10%
От години не гласувам, не се интересувам от политика.
5%
Общо 2174 гласа

fallback
fallback