fallback

Експерт по киберсигурност: Подмяна на вота е възможна само с човешко участие

70% от хората не искат да гласуват, каза доц. Златогор Минчев

26.09.2024 | 21:16 Автор: Беатрис Младжова

70% от хората не искат да гласуват. Не е толкова предсказуема изборната среда. Ако излезе някакъв нов политически субект, той би могъл да привлече тези 70%. Машините за гласуване са достатъчно сигурни, но по начина, по който вече се използват като принтери, има какво да се желае. Според фирмата доставчик хартията по някакъв начин създава проблеми. Софтуерът е достатъчно сигурен и надежден. Това заяви експертът по киберсигурност доц. Златогор Минчев в "Денят ON AIR".

"По отношение на доверието начинът, по който се брои, показва, че нещо не е както трябва. Решението е да броим по друг начин. Да гласуваме електронно. Тази машина може да го прави, но законодателят не иска, защото човешкият фактор е изключен. Трябва да търсим друга технология", добави експертът.

Избирателната комисия по някакъв начин е натоварена политически и е хубаво за избора да имаме различна, категоричен е той.

"Всяка една машина, когато отиде в избирателната секция в деня преди изборите, разпечатва една контролна разписка. Ако тя е разпечатана, няма как машината да има проблем. Хеш кодът се изписва на самата бюлетина, какво има да проверяваме предварително? На миналите избори имаше излишна истерия. Хубаво е да си разработим български софтуер. Караме наготово, защото това е изгодно на определени политически субекти. Решенията са две - нови политически формирования и технология за гласуване, която по друг начин да изглежда", допълни доц. Минчев за Bulgaria ON AIR.

Изборите стават прекалено скъпи

По негови думи е очевидно, че машините вършат работата си донякъде, но стават прекалено скъпи.

"Производителят на машините казва, че заради хартията може да откаже да удължи срока на годност, защото принтерите са дефектирали, а всичко това е много скъпо. Ние ще се справим технологично. Не може да даваме над 10 млн. лв. на избори и да говорим, че това е правилното решение. Или трябва да ги махнем изобщо и да минем на гласуване с хартия, или да търсим друг вид технология", поясни гостът.

Според него кибератаките ще възникнат в медийното пространство.

"Ще свършим в срок, но дали ще има машинно гласуване, ще каже комисията. Идеята за оптимизация не е най-доброто. Трябва да се намери начин по-бързо да се приложи законодателството, а не можем да го променяме. Самата система за броене е достатъчно отработена и сигурна. Освен това се дублира - имаме две флашки с резултатите. Подмяна на резултата може да стане само на базата на човешко участие", категоричен е доц. Минчев.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Избори 2024
fallback