"Хората искат да се отиде при тях. Не става само с билбордове и добри студийни присъствия. Искат присъствие в реалния живот. Излязоха по време на кампанията европейски сравнителни изследвания. Ние сме отново с много ниски показатели за доверието. Между нас доверието показва крайна форма на фрагментация в обществено-политически, но и в социален план. Това е индикатор за дълбока криза, която води до патологични форми. Оптимист съм, че българинът може да действа парадоксално и да обърне посоката на махалото. Около нас се случват войни, икономическа несигурност. Всичко това изисква лидерство", коментира психологът д-р Пламен Димитров в предаването "Денят ON AIR".
По думите му 25% от 60% негласуващите живеят въпреки и без политиците, справят се в професионален план. Според него те биха представлявали онази критична маса наречена "вълшебната алтернатива", защото потенциалът им е висок. 40% от негласувалите са хора в дълбока нужда - раними са, уязвими са и искат политики, които да подпомогнат страдащите. Друга част са агресивни и настъпателни.
"Имаме палитра от гняв разочарование, апатия има също, има и цинизъм и арогантно желание да се натрие носът, без това да означава, че ще има конструктивно развитие. Емоционално хората реагират на политическите присъствия. Честите избори делегитимизират хората. Гледат на това като ниска избираемост и легитимност на кандидатите. Мандатът трябва да се вземе и изпълни до края. Хората очакват тяхното делегиране, пълномощното, което ще дадат в неделя, да има валидност, а не да се отменят с ежегодни избори", заяви Димитров пред Bulgaria ON AIR.
Психологът добави, че има и грамотни политици и школи за тях. На мнение е, че с това "роене на множество партии и имитации на такива", не се постига онова, от което всяка демокрация има нужда - да има консенсус, когато е чут гражданинът.
Очаквайте видеото с целия разговор.