Партиите имаха стратегии. За "Продължаваме промяната" тази стратегия беше накъсана от инциденти, които със сигурност са случайни. Стратегиите им бяха ограничени - инциденти с огнестрелно оръжие, катастрофа на НСО, но също така и от нещо, което една година е фактор в моделирането на общественото мнение спрямо тях - записи. Това коментира политологът проф. Румяна Коларова в "Денят ON AIR".
Според нея стратегията на "Продължаваме промяната" е насочена към атака на служебния кабинет и действията му.
Случващото се в България не се различава много от настроенията в останалите европейски държави по отношение на европейските избори, смята бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
"Разделението за мигрантската криза е водещо в Европа. В България това се политизира максимално и се използва от партиите. Темата за помощта за Украйна също залегна дълбоко в изборната кампания на всички партии. Заиграват се тези, които всяват повече страхове в съзнанието на българите", анализира Керемедчиев пред Bulgaria ON AIR.
Проф. Коларова определи като недопустимо непрекъснатото повтаряне, че България изпраща войски в Украйна.
"Повечето от партиите повтарят, че трябва да запазим суверенитета си. Чух обещание как ще предоговорим позицията ни в ЕС. Не може да се предоговори. В кампанията има и много дезинформация", добави тя.
Президентът Румен Радев се намесва пряко в предизборната кампания, каза Керемедчиев: "Възможно е да играе и за себе си. Категорично играе срещу партиите, които се определиха като евроатлантически".
По думите на политолога има шанс за кабинет след изборите, "ако политиците са разумни".
"Още едни предсрочни избори ще бъдат тотална загуба на електорална подкрепа. Всяко присъствие в управлението може да носи негативи", уточни проф. Коларова.
Керемедчиев коментира и декларацията за Сребреница: "Това е безобразие. Изпращаме погрешен сигнал".
"За ЕС няма да имаме силен комисар", прогнозира проф. Коларова.
Гледайте целия разговор във видеото.