fallback

Българинът е демотивиран да гласува, провалихме се с демокрацията?

У избирателите липсва желание, коментират проф. Валери Стефанов и проф. Любомир Халачев

05.11.2023 | 20:09 Автор: Искра Ангелова

Има демотивация да се гласува. За да гласуваш, трябва да повярваш в някого, тъй като говорим за представител на демокрация, а не за пряка демокрация. Когато гласувам, аз вярвам, че някой ще ме представлява по добър начин. Очевидно това е сериозно разколебаване в електората. Второто е, че има една колективна депресия, тя се характеризира с липса на желание. Живеем в общество, което няма ясно дефинирано желание какво иска да направи със себе си. Това каза литературният историк проф. Валери Стефанов в специалното изборно студио на Bulgaria ON AIR "Дебют или класика".

Режисьорът проф. Любомир Халачев смята, че около изборите се е създала нездравословна атмосфера.

"Представете си един стадион, събрана публика и Световно първенство по лека атлетика - 8 души са на пистата, но изведнъж някой казва: "Който иска, нека да слезе да се състезава с шампионите" - това е положението у нас сега. Няма закон, който ясно да дефинира какво може и какво не може човек да направи. Бих предложил и нещо радикално - нашето НС не да се занимава с правене на нови закони, а с упражняване на контрол на това как се използват старите", допълни той.

Проф. Халачев е категоричен, че ние имаме неуважение към законите.

"Това, което виждаме, че се случва, ни е познато от 130 години. Вече се цитира, че Бай Ганьо прави избори. Там моделът е същият, само че там на избирател се дава по 2 лв., организаторът получава 50 лв., насилието е малко по-драстично. Манипулациите са сходни. За 130 години електоралната история не се е променила кой знае колко", подчерта проф. Стефанов.

По думите му не може да сме закотвени в миналото си: "Каквото и да се промени в отношението с партиите, то не може да се промени в доверието на обществото към партиите. Това е разочароващото. Плаши ме идеята за провал на демокрацията. Тя означава, че има хора, които ясно могат да оценят ситуацията, да направят анализ. Този, който взима подкуп, той гражданин ли е? Какъв е?".

Режисьорът е категоричен, че в профила на българина са заложени изборните манипулации.

"Този човек, който се готви да управлява, макар и малко населено място, няма капка съмнение, че това, което прави, е добро. Това е стряскащо, не може да не ни плаши. И управляващите винаги имат вина - не може ти да си избран, да си стигнал до този пост и да кажеш: "Това не зависи от мен". Тогава си отивай. Хората, които управляват, винаги имат вина за състоянието, което се намира в момента обществото", добави проф. Любомир Халачев.

"Провалихме се в желанието си да изградим едно общество на просперитета, вярата и отстояването на ценностите. И най-вече да дефинираме какво бъдеще искаме да имаме", коментира още проф. Стефанов.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
fallback