Малко преди да се разрази скандалът със съмненията за манипулиране на вота, МВР отчете над 1000 сигнала за нарушения по време на кампанията. В това число и за търговия с вот. Цената на един глас варира от 40 до 150 лева.
По-малко от 48 часа преди началото на вота, МВР вече е в пълна готовност. За да се осигури по-добра комуникация между областните структури, е създадена нова географско-информационна система за обработка на получените сигнали от гражданите.
"До настоящия момент има общо 1080 сигнала за нарушаване на изборното законодателство", заяви министърът на вътрешните работи Калин Стоянов. Това е близо троен ръст в постъпилите сигнали в сравнение с 2019 г., когато сигналите са били 431.
"Имаме по-голяма активност от страна на гражданите. Най-много сигнали има от Бургас, Варна, Монтана, Враца и столицата", каза главният секретар на МВР Живко Коцев.
Най-голяма част от сигналите - 649, са за купуване на гласове, а един глас се търгува между 40 и 150 лева, според вътрешния министър. Оказва се обаче, че предложенията стават все по-разнообразни.
"Дават се обещания за работа, опрощаване на дългове към кредитни институции, заложни къщи, вересии и дърва за огрев", каза Коцев.
Над 15000 служители ще следят за сигурността на секциите в изборния ден. Те ще бъдат запечатани още утре. А от министерството призовават гражданите да сигнализират за всяко изборно нарушение, което забележат.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: МВР