Проблемите в науката често остават на заден план за политиците, особено в условията на кризи.
"В Ковид пандемията видяхме колко е съществено наличието на научен капацитет - видяхме колко учени са способни да помогнат, особено хората, които се занимаваха с математически модели. Видяхме в критичния момент реализацията на знанията, които те са трупали. Засега имам кадри, които да правят тези неща, но е добре и да можем да произвеждаме кадри, които да останат в България", заяви математикът проф. Огнян Кунчев в ефира на специалното изборно студио на Bulgaria ON AIR "Големият залог".
Шансът това да се случи е с увеличаване на заплащането.
"Това, което в момента държавата дава, е 0,3% от БВР, в Западна Европа е над 3%, а Китай дава 4%. Когато се увеличи финансирането, много българи, които живеят в чужбина, ще се върнат. Това не трябва да се подценява. Начините за издействане на по-добро възнаграждение не е да воюваме с политиците, учените воюват с краката си - тръгват си", коментира проф. Кунчев.
Астрофизикът д-р Владимир Божилов подчерта, че липсата на адекватно заплащане води до отлив на специалисти от България, които всяка чуждестранна компания е готова да привлече.
"Трябва да се увеличи финансирането. Нужно е поне двойно увеличаване на инвестициите във фундаментални изследвания. Нашето образование по астрономия и астрофизика в СУ е на много високо ниво - ние сме около топ 500 в частта "физика". Създадохме програма по астрономия за неспециалисти. В 4 семестъра, в задочна форма, неспециалисти могат да получат информация за Космоса на достъпен език. Това е една от най-успешните програми в момента, вече има над 40 завършили магистри", посочи д-р Божилов.
Той уточни, че все пак има хора, които са успели в чужбина, но решават да се върнат в България.
"Ще се увеличат публикациите - а с тях и броят партньорства, ще има повече средства, привлечени в България, повече възможности за привличане на нови кадри", допълни астрофизикът.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК