Кирил Славов е с увреден слух, но това не му пречи да протегне ръка в помощ на украинци, бягащи от войната, които са в същата ситуация.
Вече три поколения от семейството на Кирил са с увреден слух. Израства в Швеция, което му помага да комуникира с хора в неговото положение от различни култури.
"Тъй като родителите ми са българи, взехме решение да се върнем в България. Видяхме, че тук е различно, няма достъп за глухи хора и поради тази причина реших да се занимавам с това какво трябва да се промени в страната ни", посочи Славов.
Така вече 6 години е част от екипа на фондация "Заслушай се" и се опитва да помага на своята общност. След войната в Украйна в страната ни идват близо 200 украински бежанци с увреден слух. Без колебание Кирил започва да им помага.
"Има едно пренебрежение към украинците, че са бежанци, различни са като манталитет, култура. Усеща се това неприемане. Още по-сложна е ситуацията, когато става въпрос за хора с увреден слух. Повечето искат да започнат работа, но в същото време има страх от потенциалните работодатели", заяви Кирил.
Най-силно го докосва историята на семейство Озерови. Те напускат своя роден град Суми и идват в България с осемте си деца.
"Още в началото на войната казах на своя съпруг да тръгваме към България. Той не вярваше, че положението е сериозно. Накрая се решихме и предприехме пътуването. Ние двамата със 7 от децата ни се качихме в колата, а най-голямата ни дъщеря с приятеля си тръгна с влак към България. Докато пътувахме, бяхме свидетели на разрушени домове, срещахме танкове. Беше страшно", разказа Полина Озерова.
Пет от децата им вече са записани в училището за хора с увреден слух в София. "Имаме си вече нови приятели. Харесва ни в училището", споделиха децата.
Приспособяването е трудно, но искат да останат тук.
"В момента сме временно настанени тук, но реално имаме нужда от дом, в който да живеем занапред с голямото си семейство", каза Олександър Озер.
В очите им Кирил вижда радост от това, че срещу тях стои човек в тяхното положение. А мечтата му е всички хора с увреждания да се чувстват равноправни.
Вижте повече в репортажа на Анелия Георгиева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК