"Демократична България" внесе жалба в Административен съд – Стара Загора срещу отказа на Районната избирателна комисия (РИК) да регистрира листата й за парламентарните избори на 14 ноември. Жалбата е подписана с квалифициран електронен подпис (КЕП).
В жалбата са посочени редица неверни твърдения в акта на РИК, както и редица незаконни действия. Добавени са и нови детайли по действията на членовете на РИК в Стара Загора на 12 октомври.
Водачът на листата и преподавател по конституционно право Атанас Славов и Магдалена Овчарова от "Демократична България" са предоставили всички необходими документи на хартиен носител и флаш памет в 16:15 часа във вторник (12 октомври) – 45 минути преди изтичането на крайния срок, информира пресцентърът на коалицията. В решението на РИК се твърди, че флаш паметта е била донесена едва в 18:02 ч.
В жалбата до съда се оспорва твърдението, че паметта е донесена след изтичане на срока. И в решението на ЦИК от 14 октомври също се уточнява, че флаш паметта е била предоставена и е била отворена, за да се установи какви документи са представени. Освен в 16:15 ч., флаш паметта е била отваряна втори пъти от члена на РИК Станка Хърсева.
"Всички документи (на хартиен и на технически носител) са били представени в срок в РИК. Констатацията, че електронните документи са изпратени по електронната поща след 17:00 часа е неправилна, защото електронните документи са били представени в РИК на технически носител в 16:15 ч., т.е. в законоустановния срок", се казва в жалбата.
Освен това се посочва, че забележката в документите за дадени на Атанас Славов устни указания (да завери с "Вярно с оригинала") е била подписана единствено от Станка Хърсева, без да се посочи дата и час. Подпис на Славов няма. "Съответно посочената забележка не съставлява доказателство, че г-н Славов е запознат със съдържанието на тези указания", се казва в жалбата на "Демократична България".
В жалбата се посочва още, че РИК е нарушил правилата, като е върнала флаш паметта на Магдалена Овчарова при положение, че трябва да я задържи и съхранява.
Това се потвърждава и от протокола на заседанието: "Тази флашка беше отворена, бяха проверени цифровите сертификати и няколко човека ги видяха, след което в цялата суматоха дали ще се признава електронния подпис или не, беше върната не на представителя, който нали, а на придружаващия".
В жалбата са посочени и нарушенията на всички закони и регламенти, които се отнасят за използването и валидността на квалифицирания електронен подпис.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК