Ситуацията с приетия пациент със съмнения за ебола бе стрес тест, който показа, че България може да се справи със ситуацията, каза на пресконференция в 08:00ч. министърът на здравеопазването Петър Москов.
Той обяви серия от мерки, които ще бъдат предприети допълнително:
- информационна кампания на входните точки на страната;
- доставка на специализирано защитно облекло за всички клиники и здравни центрове, както и за местата за временно настаняване на чужденци;
- алгоритъм за действие на здравните служители.
По рано /в 03:45ч. на 21 ноември/ МЗ съобщи, че резултатите от изследванията, направени на мъжа, завърнал се от Сиера Леоне не са дали положителен резултат за наличие на РНК на ебола.
Как се развиха събитията на 20 ноември:
Министерството на здравеопазването потвърди със съобщение на сайта си, че в болница Токуда е бил приет българин със симптоми, приличащи на грип, който впоследствие е бил изпратен в специалната изолаторна стая на Военно-медицинска академия.
Лекарите са следвали процедурата в подобни случаи, която е препоръчана от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията и са започнали установяване и поставяне под карантина на лицата, с които пациентът е бил в контакт.
Д-р Калоян Плочев, началник на Инфекциозна клиника на ВМА потвърди, че мъжът е изследван за ебола.
Той каза, че българският гражданин се е върнал от Сиера Леоне преди 18 дни.
Издирват се лицата, които са били в пряк и индиректен контакт с него за изолирането им.
В МЗ бе свикано заседание на извънреден щаб, който е в постоянна връзка с болница Токуда, ВМА и Столичната районна здравна инспекция.
Европейски център за контрол и превенция на инфекциозните заболявания.
Състоянието на разпространението на ебола в света - от Световната здравна организация.