България не е страната с най-много корупция в публичния сектор и заема позиция в "златната среда" по този показател в света, но все пак остава сред най-корумпираните в Европа. Тя е на 75-o място в списъка от 176 държави в класацията за 2012 на международната организация Transparency International.
Организацията изготвя индекс за възприятие на корупцията, в който най-много точки получават страните, в които усещането за подкупност е най-малко, а 0 - най-корумпираните.
След България - на 94-о място, е Гърция. Ние сме предпоследни от страните в Европейския съюз, а гърците - последни.
Сред най-корумпираните страни остават Афганистан, Северна Корея и Сомалия. Най-дисциплинирани са Дания, Финландия и Нова Зеландия. Те са оценени с 90 точки, защото в тях има добър достъп до информация и правила, определящи поведението на държавните служители.
Миналата година растящото обществено възмущение от корумпирани правителства принуди няколко лидери да се оттеглят от властта, но след като шумът утихна, стана ясно, че в много страни все още са много високи нивата на подкупност, злоупотреба с власт и тайни сделки. Корупцията продължава да оказва в цял свят разрушително въздействие на обществото, пише в доклада.
Според изводите, две трети от страните, обхванати от проучването на организацията, са с индекси под 50, което показва, че държавните институции трябва да бъдат по-прозрачни, а от влиятелните държавни служители трябва да се търси по-голяма отговорност.