Пияни жени разнасят голо бебе в студа. Има ли кой да защити децата от майките им?

Христо Монов и Димитър Димитров коментират темата в "България сутрин"

02.11.2018 | 08:45 Редактор: Ралица Братанова
Пияни жени разнасят голо бебе в студа. Има ли кой да защити децата  от майките им?
Пияни жени разнасят голо бебе в студа. Има ли кой да защити децата от майките им?

Скандален видеоклип с две пияни жени, които държат и разнасят по улиците на София голо бебе само по памперс рано сутринта предизвика вълна от възмущение в социалните мрежи. В клипа са снимани майката на детето и неговата баба - и двете във видимо нетрезво състояние.

Бебето е настанено в болница, където е установено, че не са се грижили добре за него. Резултатите от изследванията му обаче не са тревожни.

"Ако минем по жълтите павета покрай Софийския университет до паметника на "Света София", задължително ще срещнем една майка, която използва детето си за производство. В този случай доброто е, че гражданите и институциите са се сработили в желанието си да бъдат в полза на едно невинно същество", коментира психологът Христо Монов в студиото на "България сутрин", който е бивш зам.-председател на Агенцията за закрила на детето.

По неговите думи детето е спасено, тъй като веднага е настанено в болница, а след това и в център от семеен тип.

Димитър Димитров от института "Отворено общество" коментира, че майките, които раждат преди да навършат 20 годни, са наистина много - за миналата година те са били над 6 хиляди. 

"Там няма присъствие, няма достъп до публични услуги, няма лекари, няма представители на общината, няма представители на други отдели, които би трябвало да обръщат внимание на тези затворени общности", обясни Димитър Димитров пред Bulgaria ON AIR

Той поясни, че не бива да се етнизира проблема, защото не засяга само хора от ромски произход и допълни, че много от коментарите под видеото във Facebook са били от хора от ромски и турски произход, които са заклеймили поведението на жените.

Христо Монов коментира, че също е против етнизирането на проблема, но при този етнос такива случки се срещат много по-често.

"Този етнос е докаран през последните години до това - да бъде крайно изключен от реалния обществен живот. Ние се сещаме за тези хора само когато дойде време за избори", обясни психологът. 

В заключение Димитър Димитров от института "Отворено общество" обясни, че най-добрата превенция за това, което се е случило и се случва често, е образованието.

Гледайте видеото с целия разговор.