Само две трети от ромите в Централна и Източна Европа имат работа

Пилотна група държави, сред които може да е и България, ще търсят начини за интегрирането им.

04.09.2012 | 16:26
Само две трети от ромите в Централна и Източна Европа имат работа

Едва две трети от ромите в Централна и Източна Европа имат работа и осигурено препитание, сочи доклад на Световната банка, представен днес в Брюксел.

Според данните около 35% от ромското население в България, Чехия, Сърбия и Унгария работи, като единствено в Словакия се отчитат по-добри резултати - 55 на сто от това малцинство на възраст 15-64 години има заетост.

При жените от ромски произход в посочените страни се отчита още по-висока безработица - близо 75 на сто (България, Чехия и Унгария). Най-лоши резултати в тази област отчита Сърбия - едва 9% от ромските жени имат постоянна работа. В обхванатите от изследването държави е установено, че рискът от безработица сред ромите е два пъти по-голям, отколкото при останалото местно население. За България се отчита, че 81 на сто от ромите са заплашени от липсата на заетост, а най-високият резултат в тази посока е в Румъния – 87%, съобщава БТА.

Ромите в България, Румъния и Унгария изглеждат най-бедни, тъй като едва от 6 до 8% от тях заявяват, че са в състояние да посрещнат непредвидени разходи. В останалите държави с традиционно ромско население разликата по този въпрос е от 3 до 10 пъти, в сравнение с останалите етнически групи.

Световната банка предлага разгръщане на схемите за микрокредитиране на ромското малцинство, тъй като съществена част от работещите представители на това малцинство се определят като "самонаети", т.е. развиват икономическа дейност, независимо от работодател.

Еврокомисарят по заетостта, социалните въпроси и приобщаването Ласло Андор коментира, че проект, осъществен в Унгария, дава пример за добър опит в усилията за преодоляването на безработицата сред ромите. Проектът предвижда отпускане на социални микрокредити за представители на малцинството, които желаят да развиват самостоятелна икономическа дейност.

Комисарят отбеляза, че подходът за икономическото приобщаване на ромите следва да засяга също въпросите на образованието, здравеопазването и жилищното настаняване.

Същевременно заместник-председателят на Европейската комисия и еврокомисар на правосъдието Вивиан Рединг призова европейските страни да осигурят образование на ромските деца, за да не се повторят проблемите на ромското население след десет години. Тя посочи още, че френското правителство одобрява създаването на "пилотна група" държави от ЕС, които да обмислят начини за по-добро интегриране на ромското население. Според Рединг групата може да включва "Франция, държави-членки, взели на своя територия успешни мерки, сред които Испания и  Финландия, и страни с голямо ромско население като  Румъния, България и Унгария", които да бъдат "събрани заедно, за да разработят заедно действащи рецепти".