Националното следствие днес се явиха двама бивши директори на Пътната агенция Лазар Лазаров и Дончо Атанасов. След разпита и двамата свидетели заявиха, че не виждат вина в агенцията за трагедията, при която загинаха 17 души.
Дончо Атанасов, бивш председател на УС на АПИ беше категоричен, че всичко, което е в правомощията на Агенцията е било направено.
"Всичко, което сме могли по договорите, сме го направили. Сложили сме знаци, ограничили сме скоростта драстично. Превишението на скоростите, за които имаме замервания, е над 30-40 процента на всички автомобили“, обясни той.
Атанасов отрече да е имало препоръка на експерти още през 2017 г. виражът на опасния завой да бъде променен.
Според него до края на гаранционния период фирмата изпълнител носи отговорност за състоянието на пътя и отстраняването на дефектите.
"Никога не е коментиран въпрос нито пред мен, нито пред министъра, че трябва да бъде изправен завой“, каза Атанасов.
По думите на Лазар Лазаров, който също е оглавявал АПИ, отговорностите за асфалтовата настилка са задължение на строителния надзор и на инженера по договора, който трябва да гарантира качеството.
Според него също няма проблем в пътя.
"Хиляди коли мисля, че минават оттам всеки ден без инциденти, което е доказателство, че тези завои се взимат“, коментира той.
По-късно Областното пътно управление-София изиска от кмета на Своге информация кой е възложителят и изпълнителят на монтираната мантинела на път II-16 Своге -
Това е участъкът от водостока, при които стана тежкият пътен инцидент спреобърналия се автобус до моста над река Лесковдолска, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" /АПИ/.
Поставената ограничителна система в тази отсечка не е отразена в проекта за рехабилитацията на второкласния път и екзекутивните чертежи.
Според Правилника за прилагане на Закона за пътищата - чл. 48, т. 1, буква "б", в урбанизираните територии за населените места до 100 000 души, каквато е и община Своге, Агенция "Пътна инфраструктура" отговаря за поддържането на платното за движение - т. е. от бордюр до бордюр. Отговорност на конкретната община са тротоарите, подземните съоръжения, велосипедните алеи, паркингите, пешеходните подлези, осветлението и крайпътното озеленяване извън платното за движение на републиканските пътища в границите на селата и селищните образувания.
За повишаване безопасността на движение в участъка от 28 август т. г. скоростта на движение в участъка е намалена от 40 км/ч на 30 км/ч.
Данните от трафик камерите показват, че въпреки ограничението на скоростта и поставените пътни знаци шофьорите карат с 30 процента по-висока скорост от допустимата.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)