Премиерът Бойко Борисов поиска пълен контрол върху сделката за ЧЕЗ. Това обяви Гинка Върбакова, собственик на "Инерком България", компанията, която бе избрана от ЧЕЗ да купи активите на дружеството у нас.
Днес тя бе извикана от премиера Бойко Борисов на среща в Министерския съвет. На срещата присъстваха също финансовият министър Владислав Горанов и вицепремиерът Томислав Дончев.
"Обсъдихме обстановката, която се създаде със сключването на нашата сделка и притесненията, които изразяват всички. Водихме разговори за това, че премиерът желае да има пълен контрол върху сделката, която сключваме и върху компанията, която ще придобием", каза Върбакова след срещата.
Тя съобщи, че заминава за Чехия, за да може да разговаря с продавача и за възможностите, по които може да се случи това, информира Dnes.bg.
"Премиерът пожела пълен контрол, за да може да бъде гарантирана сигурността на крайните потребители. Това са вече разговори, които ще водим с ЧЕЗ с продавача", уточни още Гинка Върбакова.
Тя отново обяви, че финансирането на сделката за купуването на ЧЕЗ е напълно публично и обеща, че това ще стане ясно за всички. Тя беше категорична, че във финансирането няма участие на български банки.
"Ако това ще успокои крайните потребители, съм склонна държавата да има участие в сделката. Склонна съм да прехвърля договора, който има, стига продавачът да бъде съгласен на това. Това са разговори, които ще предстоят", каза още Върбакова.
Държавата иска най-малко контролен дял от ЧЕЗ, обяви междувременно финансовият министър Владислав Горанов.
"Заявихме ясна воля, че искаме да участваме в сделката за ЧЕЗ по един или друг начин. Ако чешката страна, продавачите, се съгласят, държавата има възможността през една или друга форма – било през средства от бюджета или частно придобиване - през някоя от енергийните компании, да влезе в подобна сделка", обясни финансовият министър.
Той отново заяви, че сделката е готвена извън държавата, с повече от година и поливна история между частни субекти.
"Включваме се на етап, в който има подписан договор за покупко-продажба, сами разбирате, че сме в деликатна ситуация да зависим от волята на две независими от влиянието на държавата частни субекти – в случая чешка компания и българска частна компания, която е извървявала своя път за сключване на подобна сделка. Виждаме добрата воля от страна българското дружество да допусне държавата под една или друга форма в сделката", каза още Горанов.
Снимка: Олег Попов (Bulgaria ON AIR)