„Над 100 млрд. евро годишно харчи Европа за рециклиране на електронни отпадъци. Когато всички страни приемат новата директива, която регламентира преработването на този вид скрап, разходите ще бъдат значително по-малки и всяка държава ще си поема своя дял“, заяви в сутрешния блок на Bulgaria On Air евродепутатът Владко Панайотов.
Той уточни още, че страната ни ще приеме документа в началото на 2012, но нормативът ще влезе в сила през 2016. Според насоките от ЕС, потребителите трябва да могат да връщат старата си електроника в магазините и на специални местата за събиране напълно безплатно. Държавите пък са задължени да събират най-малко по 4 кг на глава от населението от този отпадък годишно. Закон трябва да определи реда, по който производителите да финансират схеми за рециклиране, както и отговорността на търговците на дребно. В България преработката на електронния боклук се регулира от Наредба за изискванията за пускане на пазара на електрическо и електронно оборудване. Въпреки това през март тази година страната ни влезе в черен списък на ЕС, изготвен след протестно писмо на големи компании като “Сони”, “Нокиа”, “Моторола”, “Хюлет Пакард” и ИКЕА, както и на екологичната организация “Грийнпийс”.
Електронният боклук, който включва персонални компютри, игрови конзоли, микровълнови печки и миялни машини, е най-бързо увеличаващата се смет в Европейския съюз, а България е изключително изостанала в събирането на този вид скрап.
„Проблемът е, че у нас хората не са информирани. Те не знаят, че са длъжни да рециклират и защо трябва да го правят. Това е една нова бизнес ниша. Директивата не предвижда данъчни облекчения за гражданите, които дават боклука си за преработка, но пък те ще получават 30% от стойността на рециклираните метали“, обясни още Панайотов.