80 млн. лв. заделя Министерството на образованието като гаранция за студентските кредити за новата учебна година. Освен ДСК и Райфайзенбанк, Алианц България също се включи в схемата за отпускане на нисколихвени кредити за обучение.
Огромният ресурс, който заделя държавата, не успява да привлече студенти, които да използват кредити, за да финансират образованието си.
4 825 бъдещи висшисти са потърсили финансиране от банките за миналата година за общата сума от 20 млн. лв.
До новата услуга прибягват обикновено учащите в частни университети, където и таксите са в пъти по-високи от тези при държавната поръчка.
По закон лихвата към студентските кредити е само 7 %. ДСК, Райфайзенбанк и Алианц отпускат само небходимите средства за покриване на учебните такси по време на следването. В случай, че студентите не успеят да си намерят работа след завършване и не са в състояние да погасят задълженията си, държавата връща парите на банките.
Засега няма изискване завършилите студенти да не напускат страната, докато не изплатят кредитите си. Министър-председателят Бойко Борисов предложи преди месец тези, които вземат дипломи, да останат у нас толкова години колкото са и учили, за което е плащала държавата. Такова решение обаче все още няма.
Въпреки държавните гаранции и слабия риск за тях, повечето кредитни институции не желаят да обслужват подобни кредити, заради ниската лихва и дългия погасителен период от 10 години.