Седмица след официалното посещение на премиера Бойко Борисов в Париж – какво е значението за страната ни на предстоящата визита на новия френски президент в София?
Френският посланик в България Ерик Льобедел с ексклузивен коментар за Bulgaria ON AIR. За председателството на България на Европейския съюз, икономическите и политическите взаимоотношения между двете страни – вижте в интервюто на Цветана Балабанова.
- Френският президент Еманюел Макрон скоро ще посети България. Какво е значението на тази визита за френско-българските отношения?
- Срещата между Макрон и Борисов миналата седмица беше много интересна и много съдържателна. Но в такъв сгъстен разговор, който проведоха двамата, няма как да бъдат обсъдени всички теми. Както знаем, България догодина ще поеме председателството на ЕС и всички погледи ще са обърнати към страната ви. Това прави ролята на България в Европа все по–централна. Тази тема беше засегната миналата седмица в Париж, което постави началото на една положителна динамика. Сега предстои да се обсъдят детайлите, да се навлезе в дълбочина и да се подготвим заедно за трансформацията на Европа, за да постигнем тази нова Европа, която всички искаме. Именно по тази причина президентът Макрон заяви, че иска да дойде в България до края на годината преди българското председателство на ЕС. Целта е да задълбочим диалога ни както по европейските въпроси, тъй като сме изправени пред предизвикателства, така и двустранните ни отношения във всички сфери- култура, икономика, политика.
- Може ли предстоящата визита да предизвика инвестиционни интереси към България?
- Френските компании вече имат солидно присъствие в България. Има над 200 компании с над 14 хиляди служители с инвестиции в много области. В същото време виждаме, че нещата в България кипят. Развитият вече аутсорсинг сектор се насочва към информационните технологии. Ние искахме да насърчим това в София с френската марка "Френч тех". Технологичният сектор няма нужда от такава подкрепа, защото самият той е много активен. Но когато бъде признат като такъв, благодарение на марка като "Френч тех", това му дава още повече свобода и възможности. Често виждам млади французи, които идват в България и казват: Чухме за IT сектора в тази страна, за фирмата "Френч тех" и искаме да участваме в това развитие". През последните 6 години френската общност в България се е увеличила двойно. Освен технологичния сектор, има и много други сфери, в които възнамеряваме да работим заедно. София има различни инициативи и ние бихме я подкрепили, за да стане по–зелен, интелигентен и устойчив град.
- След срещата на Борисов с Макрон стана ясно, че Франция ще подкрепи България за членство в Шенген и еврозоната. В какво ще се изразява тази подкрепа?
- И по двете теми президентът Макрон даде заявка да подкрепи България. Разбира се, що се отнася за еврозоната - само при условие, че всички критерии са изпълнени. България все още трябва да положи известни усилия. По въпроса за еврозоната – разговорите се съсредоточават до т.н. предверие. Френската страна е готова да ви подкрепи напълно по този механизъм.