Държавата не се ангажира със срок за изплащане на дължимите суми от страна на възложителя при изпълнението на дадена обществена поръчка. Това решиха народните представители с приетите на първо четене промени в Закона за обществените поръчки. Поправката е в ущърб на бизнеса, който в момента все още чака 400 млн. лв. неизплатени задължения на държавата от миналата година.
В облекчение на бизнеса, обаче, са намалените процедури и изискуемите нормативни актове при възлагане на обществена поръчка, което бавеше изпълнението й и обременяваше бизнеса с време и разходи.
Засилва се и контролът при обществените поръчки. Новата система за предварителен контрол, изготвена от Агенцията за обществени поръчки, ще проверява за нередности в документацията на изпълнителя преди стартирането на всяка процедура. С тази цел Агенцията ще увеличи и администрацията си.
„Ще е необходимо допълнително инвестиране в капацитета на Агенцията – заяви пред журналисти министърът по усвояване на евросредствата Томислав Дончев. – За целта имаме съгласието на Европейската комисия. Този капацитет ще бъде покрит с европейски пари за сметка на Оперативна програма „Техническа помощ“.
Чрез промените в закона става възможно и възлагането на обществени поръчки без конкурс. Така наречените вътрешни поръчки ще са само за малки обекти и в места, където няма интерес от няколко фирми за изпълнението им, както е в малките селища.