България има нисък коефицент на енергийна ефективност

За разлика от Германия, стъпките за постигане на преход в енергетиката в България изглеждат по-скоро плахи.

20.06.2011 | 15:00
България има нисък коефицент на енергийна ефективност
България има нисък коефицент на енергийна ефективност

Намаляването на парниковите емисии отдавна  се е превърнало в политическа цел и се радва на широко одобрение сред населението в Германия. След аварията в японската атомна електроцентрала “Фукушима” немското правителство представи новата си енергийна концепция, а именно страната да се откаже поетапно от ядрената енергия до 2022 г. Пред  Bulgaria on air изпълнителният директор на  Дружеството  за Югоизточна Европа Хансьорг Брай обясни какви са причините:

“Това е официално решение на германското правителство. От 2022 година всички атомни електроцентрали в Германия трябва да бъдат заключени. Рисковете от ядрената енергетика са прекалено много. Не е отговорно от страна на правителството след катастрофата във Фукушима да бъде продължено използването на ядрената енергия. Има и още един въпрос, който не е решен. Това е окончателното съхраняване на отпадъците - т.е. тези депа още не са изяснени и по тази причина немското правителство се отказа изцяло от ядрената енергия," съобщи Брай.

През 2020 година делът на възобновяемите енергии ще се удвои. Според Хансьорг Брай за разлика от Германия, стъпките за постигане на преход в енергетиката в България изглеждат по-скоро плахи.

“По отношение на въглеродните емисии Германия си поставя много амбициозна цел – отбеляза Брай. - До 2050 г. искаме да постигнем една икономика изцяло без въглероден двуокис. Има и междинна цел до 2025 г. - 35 процента от енергията в немските домакинства трябва да бъде от ВЕИ.  В България за съжаление положението е доста по -лошо. В  Европа тя има най- ниският коефициент на ефективност на използваната енергия. Остарял е и сградният фонд. Така се губи много енергия. В този смисъл има много неща, които България трябва да направи за енергийната ефективност.”

През април българският парламент прие нов закон за възобновяемите енергийни източници, който бе подложен на бурна критика, защото блокирал вместо да насърчи прехода в енергетиката. Няма съмнения, обаче, че България се нуждае от сериозни усилия за подобряване на енергийната си ефективност, за да постигне целта европейската стратегия 20 -20 -20.