Разполагат филиали на спешна помощ по пътища и магистрали

Във връзка с предстоящият летен сезон през следващите 3 месеца ще се увеличат екипите и в три области на страната - Бургас, Варна и Добрич.

16.06.2011 | 15:14
Разполагат филиали на спешна помощ по пътища и магистрали

48 са филиалите на спешна помощ в страната, които са разположени до опасни точки по пътищата и магистралите.Министерството на здравеопазването ще укрепи екипите на тези места, за да се гарантира максимално добре оказването на медицинска помощ при катастрофи
Всеки един от филиалите ще трябва да разработи алгоритъм на действие при тежки инциденти, както и да очертае най-краткия маршрут за достигане до мястото на произшествието. Новите мерки ще влязат в сила от началото на следващия месец, съобщиха от пресцентъра на здравното министерство.
Във връзка с предстоящият летен сезон през следващите 3 месеца ще се увеличат екипите и в три области на страната - Бургас, Варна и Добрич. В момента медицинското обслужване в област Бургас се осъществява от 19 мобилни екипа, в област Варна – от 21, а в област Добрич – от 10. Всички те са окомплектовани със санитарни автомобили и са напълно оборудвани с медицинска апаратура. Във всички филиали има стационарни екипи, осъществяващи медицинска помощ на място, като общият брой е 24. Средната натовареност на мобилен екип не надвишава 2.5 до 3 повиквания на дванадесетчасово дежурство.
Заради туристите обаче броят на спешните повиквания през летните месеци нараства с около 15-20%. По-значително е увеличението на амбулаторните случаи на място във филиалите на населените места, където увеличението е до 50%. Затова Министерство на здравеопазването ще увеличи броя на лекарите в трите центъра с по шестима специалисти. В тази връзка МЗ обръща внимание, че по Черноморието има достатъчно екипи на спешна помощ, които предоставят безплатни услуги.
От началото на годината във Варненска област за първите 5 месеца на годината са станали 154 тежки катастрофи. Загинали са 15 души, а са ранени 247, показа проверка на Bulgaria on air. Основната предпоставка за тези пътнотранспортни произшествия е несъобразената скорост.
Други предпоставки за катастрофите са отнемането на предимство и неправилното движение на заден ход. 9 от тежките катастрофи са станали заради употреба на алкохол. В сравнение със същия период на 2010г. има с трима загинали по-малко, докато ранените са с 66 повече. 89 са случаите на блъснати пешеходци,  петима са починали, а 90 са ранени. Във Варненска област има 10 изключително опасни пътни участъци. Сред тях е този в района на автомагистрала „Хемус”. Не липсват такива и по пътя  Варна – Златни пясъци. Шофьорите трябва да са внимателни на  кръстовищата за село Въглен и село Долище, където през последната година са регистрирани изключително тежки катастрофи.