Ще внасяме сезонни работници от Украйна, Беларус, Молдова и Грузия. Идеята лансира служебният заместник министър на туризма Ирена Георгиева.
По данни на бизнеса на прага на сезона в туристическия бранш, търсенето на персонал в морските ни курорти е три пъти по-голямо от предлагането на трудовия пазар.
Вече в Слънчев бряг очакват първите английски туристи. Последният оглед на стаите в някои хотели и обучението на персонала се случва в движение.
Камериерки в Слънчев бряг не достигат. Валентина Георгиева е дошла да работи в курорта чак от Русе. Казва, че има опит в професията, но за първи сезон е в Слънчев бряг. По думите и изискванията на работодателите са високи, а заплащането ниско.
Като повечето хотели в Слънчев бряг и тук не достигат сервитьори, бармани, но най-сериозен е проблемът с рецепционисти, които да владеят поне два езика, затова на първо време туристите ще настанява мениджърът на хотела.
Хотелиерите са готови да отпускат стипендии на ученици и студенти, а те да са задължени с договор да работят в съответния туристически обект поне 5 години.
От Министерството на туризма обаче предлагат внос на кадри от трети страни.
"Надявам се да можем да улесним процедурата с това да се изискват по-малко документи свързани с кандидатстването за работа на специалисти от трети страни и съответно при визите, които са необходими за трудова заетост в рамките на 90 дни и там процесът да бъде по-бърз" посочи Ирена Георгиева- зам. министър на туризма.
В позициите на министерството обаче и на местния туристически бизнес има сериозно разминаване.
"Аз съм категорично против вноса на чужди кадри при наличието на толкова опитни учебни заведения в областта на туризма с традиции , при наличието на толкова центрове за професионална подготовка и толкова безработни" заяви Соня Енилова предс. на Бургаска регионална туристическа асоциация.
Със или без внос на чужди специалисти, и държавата, и туристическия бизнес се готвят за още един успешен летен сезон.
Вижте още!