Строежът на АЕЦ “Белене” повдига много въпроси, свързани със сигурността, а от там и със себестойността й, смятат германски експерти.
Въпросът за съхранението на ядреното гориво постави Дитрих Бекер, заместник- ръководител мисия Посолство на Германия в България.
“Къде ще се съхранява ядреното гориво? Русия има голям опит в това, но може да се окаже, че България трябва сама да се погрижи, а това трябва да се включи в цената на АЕЦ “ Белене”, отбеляза Бекер.
По думите му германските граждани са се обявили против развитието на ядрената енергетика в страната си. Там се инвестира във ВЕИ технологиите. Биомасата като източник на енергия играе важна роля в енергийния микс на Германия
“Общият оборот на ВЕИ, който се покачва постоянно, и за 2009 г. достига 33.4 млрд., като биомасата заема около една трета от този дял .... или ....от целия дял,” заяви д-р Елена Ангелова, Координатор за Югоизточна Европа, Германски изследователски център за биомаса.
У нас обаче производството на енергия от биомаса е едва 0.3 процента от общо произведената енергия от ВЕИ. Развитието на този източник на енергия в нашата страна, трябва да бъде обвързано и с добра политика на използване на ресурсите, смятат експертите.
По думите на Петко Ковачев от Института за зелена политика “биомасата, в случая с горите, освен, че има енергийна стойност, има и много други ценности. В крайна сметка ние рискуваме. Ако използваме хищнически специално горите, с настъпването на климатичните промени , които в рамките на 15 години ще достигнем климата на Гърция , да останем с много по- малко гора”.
До 2020 г. България може да постигне дял на възобновяемите енергийни източници в крайното енергийно потребление от 25-26% са изчислили от Института за зелена политика. Заложените цели за страната до 2020 г. предвиждат дял от 16 на сто.