26 % дял от ВЕИ за крайно потребление до 2020 г.

Това прогнозират изчисленията на Института за зелена политика. Заложените цели за страната до 2020 г. предвиждат дял от 16 на сто.

26.04.2011 | 16:46
26 % дял от ВЕИ за крайно потребление до 2020 г.
26 % дял от ВЕИ за крайно потребление до 2020 г.

Строежът на АЕЦ “Белене” повдига много въпроси, свързани със сигурността, а от там и със себестойността й, смятат германски експерти.
Въпросът за съхранението на ядреното гориво постави Дитрих Бекер, заместник- ръководител мисия Посолство на Германия в България. 
“Къде ще се съхранява ядреното гориво? Русия има голям опит в това, но  може да се окаже, че България трябва сама да се погрижи, а това трябва да се включи в цената на АЕЦ “ Белене”, отбеляза Бекер.
По думите му германските граждани са се обявили против развитието на ядрената енергетика в страната си. Там се инвестира във ВЕИ технологиите.  Биомасата като източник на енергия играе важна роля в енергийния микс на Германия
“Общият оборот на ВЕИ, който се покачва постоянно, и за 2009 г. достига 33.4 млрд., като биомасата заема около една трета от този дял .... или ....от целия дял,” заяви д-р Елена Ангелова, Координатор за Югоизточна Европа, Германски изследователски център за биомаса.
 У нас обаче производството на енергия от биомаса е едва 0.3 процента от общо произведената енергия от ВЕИ.  Развитието на този източник на енергия в нашата страна, трябва да бъде обвързано и с добра политика на използване на ресурсите, смятат експертите.
 По думите на Петко Ковачев от Института за зелена политика “биомасата, в случая с горите, освен, че има енергийна стойност, има и много други ценности. В крайна сметка ние рискуваме. Ако използваме хищнически специално горите, с настъпването на климатичните промени , които в рамките на 15 години ще достигнем климата на Гърция , да останем с много по- малко гора”.
До 2020 г. България може да постигне дял на възобновяемите енергийни източници в крайното енергийно потребление от 25-26% са  изчислили от Института за зелена политика. Заложените цели за страната до 2020 г. предвиждат дял от 16 на сто.