fallback

Единственият въпрос пред САЩ – докога така?

Политическите неуредици ще продължат и занапред въпреки оптимизма във Вашингтон.

17.10.2013 | 10:14

Вече официално стана ясно, че консенсус във Вашингтон все пак е постигнат. Много от корпоративните ръководители и икономисти обаче за пореден път си затвърдиха едно печално известно твърдение: най-големият риск за най-голямата икономика в света са собствените ѝ избраници, пише Ройтерс.

След 16-дневни мъчителни преговори държавната администрация в САЩ възобновява дейността си. Въпреки че политиците нееднократно заявиха намеренията си да се постигнат съгласие за съкращаване на разходите, този ход отново бе отложен. Американската икономика пък се засили отново към бездната на рецесията.

Политическите гафове на Вашингтон в последните години значително забавиха икономическия растеж и оставиха около 2 млн. души без работа, сочат последните цитирани от Ройтерс оценки.

Макар че кризата несъмнено бе тежка, нейното правилно управление можеше да подпомогне бизнеса да продължи с израстването си вместо да стой в изчаквателна позиция. Можеше да го накара да закупува повече оборудване, да наема повече работници. Можеше...

"Все по-често съм на мнение, че причината, поради която нашата икономика не може да премине на по-висока предавка се дължи на несигурността, създадена от Вашингтон", казва Марк Занди, главен икономист в Moody's Analytics.

В сряда вечер в Конгресът прие разблокирането на правителствената дейност, като отложи проблема до февруари следващата година. Сделката обаче практически не направи нищо съществено за решаването на споровете, свързани с основния ребус пред САЩ – докога може да продължава това?

Временното решение включва създаването на комисия, която ще се нагърби със задачата да изгради финален вариант на бюджета за фискалната 2014 г., която започна на 1 октомври. Въпреки това малцина вярват в успеха на начинанието.

"Ставаме свидетели на криза след криза и това оказва дестабилизиращо влияние върху икономиката", каза Грег Валиер, анализатор в Potomac Research Group. "Ако развивате бизнес, как може да правите планове в подобна среда?", допълни още той.

Истината е, че не всички инвеститори са на мнение, че политическият цирк във Вашингтон има толкова негативно влияние върху икономиката. Сигнал за това може да се види най-отчетливо в движението на борсовия индекс S&P 500, който остава в близост до своя исторически максимум.

Темповете на възстановяване след рецесията в периода 2008-2009 г. обаче са необичайно бавни. И докато в общ смисъл икономиката на САЩ е по-голяма сега, отколкото беше преди рецесията, то нивото на частните инвестиции продължава да е по-ниско от предкризисните времена. Работодателите пък продължават да наемат работници с по-бавни темпове, отколкото преди рецесията.

Противно на логиката, с началото на края на рецесията в САЩ Вашингтон е обхванат от все повече сътресения. През 2010 г. основният фокус на демократите бе насочен към реализиране на амбицията на Обама да реформира здравеопазването. Независимо от това доста хора продължават да подлагат под съмнение успеха на цялостната визия на т.нар. Обамакеър.

Публичният натиск по отношение на законовите изменения в здравния сектор помогнаха на републиканците да поемат контрола върху Камарата на представителите през 2010 г. Впоследствие множеството кавги между двете основни политически сили доведоха и до настоящата първа по рода си криза с тавана на дълга, при която страната бе на часове от изпадането в неплатежоспособност.

Но американските политици отново избегнаха дефолта в последния възможен момент, което някой хора биха удостоили с адмирирации. Политическият авантюризъм обаче избута потребителското доверие в САЩ към най-ниско ниво в последните близо две години.

Неуредиците между републиканците и демократите впрочем започнаха поради таваната на дълга, съкращенията в разходите за отбрана, инфраструктура, наука и други. Слабо внимание обаче бе обърнато на пенсионната система, която представлява може би най-голямата заплаха за дългосрочното фискално здраве на страната.

Според публикувано в понеделник изследване на Macroeconomic Advisers 1,2 млн. повече американци щяха да имат работа днес, ако Конгресът бе запазил нивата на държавните разходи на нивата от 2010 г. Политическата нестабилност във Вашингтон пък е повишила безработните с други 900 000.

Международният валутен фонд нееднократно обяви усилията на Съединените щати за намаляване на дефицита за "прекалено бързо и зле проектирани". Според организацията това ще намали почти наполовина икономическия растеж на страната през настоящата година.

Междувременно пък Конгресът заложи на реализирането на други важни законови поправки, като например имиграционната реформа, която по думите им може да даде тласък на икономиката.

Пазарите продължават да наблюдават отблизо и ситуацията около Федералния резерв, чиято следваща срещата е насрочена за 29-30 октомври. Макар прогнозите да са централната банка да запази мащабните си 85-милиардни стимули за икономиката, нищо не е напълно ясно. Фед е способен на изненади, доказа го и през септември. Изненада ли беше сделката в Сената? Вижте във видеото на Bloomberg

fallback
Още от България
fallback