Търговията с горивата излезе от сивия сектор? Нищо подобно

Въпреки мерките - голяма част от горивата не се декларират

01.08.2016 | 11:02 Редактор: Ирина Георгиева
Търговията с горивата излезе от сивия сектор? Нищо подобно

Министерство на финансите не успява да извади на светло сивия сектор при търговията на горивата. Ведомствените бензиностанции за зареждане за лични нужди, които са нарочени от държавата като основен виновник за укриването на сделки, вече имат нивомери и са свързани с НАП. Въпреки това от началото на годината отчитат много ниски нива на потребени горива. Освен това контролът на данъчните обхваща малка част от тези бензиностанции - при над 30 000 обекта, каквито бяха първоначалните оценки на МФ, под надзор в момента са само 527.

Това показва предоставена от НАП справка в отговор на въпроси на "Сега" за ефекта от въведените законови промени при контрола върху горивата. През 2015 г. народните представители направиха промени в Закона за ДДС, с които задължиха всички собственици на съдове, от които се зареждат горива, да ги декларират в НАП и да обявят потребените количества горива за предходни години. За част от тези бензиностанции бе въведено и изискване задължително да отчитат зареждането чрез фискално устройство, както и да монтират нивомери за наличните горива.

В отговор на тези изисквания в края на 2015 г. пред НАП са били декларирани общо 14 388 съда за зареждане за лични нужди - 6968 стационарни цистерни, 710 мобилни цистерни, 330 контейнера, 1 вагон, 5126 бидона и 1253 други съдове. Като общо годишно потребление за 2014 година собствениците на тези съдове са обявили 1.6 млрд. литра дизел и 4.6 млн. литра бензин (б.р. - виж таблиците).

Това е високо ниво на потребление, но е далече от реално контролираните от началото на 2015 г. наличности. Оказва се, че от всички собственици на бидони и цистерни едва 527 лица подават данни към НАП. Това изискване бе ограничено само до собствениците на стационарни подземни резервоари или неподвижно прикрепени за земята цистерни над 1000 литра. От началото на годината до края на юни тези лица са декларирали пред НАП много по-ниско потребление от обявеното от всички ведомствени бензиностанции през 2014 г. При дизела отчетените количества са едва 2.7% от обявеното за 2014 година. Обявените количества бензин са 19.3% от годишното потребление през 2014 г., при метана - 2.2%, при пропан-бутана - 4.4%.

Възможно е в следващите месеци тези количества да нараснат, но трудно може да се очаква да стигнат обемите на укрито потребление, за които говори МФ. През 2015 г. ресорното ведомство представи подробен анализ. Според данните в него при 
средногодишно потребление на дизелово гориво в страната от 3, 4 млрд. литра реално се декларират доставки на едва 2.2 млрд. литра. 1, 2 млрд. литра дизел остават недекларирани - близо 36.2% от потреблението. Тези горива са потребени, но за тях не са платени акциз и ДДС. 

В докладата се твърдеше още, че най-рискови за такива доставки са секторите "Селско стопанство" и "Транспорт", и то именно заради ведомствените бензиностанции, които зареждат за собствени нужди. МФ се опитва още от 2013 година да затегне контрола върху този вид зареждане, но засега без особен резултат. 

На този фон финансовото министерство прокара поредна промяна в опит да спре нарушенията при плащането на ДДС за горивата. Народното събрание одобри законови промени, съгласно които регистрираните по ДДС търговци ще трябва да внасят задължително обезпечение, ако доставят месечно горива с данъчна основа над 25 000 лв. Този праг ще засегне преобладаващата част от фирмите.