Българите слагат знак за равенство между политиката и корупцията. А корупцията и политическото влияние в работата на съда са възприемани и като основни проблеми в съдебната система. Нуждата от реформа в съдебната власт масово се разбира по-скоро като нужда от премахването на тези проблеми, а не толкова в нейните експертни детайли, сочат данните от експресно проучване на "Галъп интернешънъл болкан".
Българите се отнасят с по-високо одобрение към институциите, които изглеждат деполитизирани, инструментални и дори репресивни.
Обратно, институциите, които по-скоро се свързват с политическата власт или със съдебната система, са почти автоматично критикувани.
Например НАП се ползва с доверието 60% от анкетирани, ДАНС на 51%, МВР на 54% за разлика от парламента, който по традиция е "на дъното" с 75% неодобрение.
Някъде в средата в "подреждането" на институциите остава правителството, което среща одобрението на 42% от анкетираните и неодобрението на 54 на сто. Отношението към правителството е малко по-благосклонно заради наличието на лоялен електорат.
Както обикновено, на Европейския съюз се гледа като на коректив на българските институции. 64% одобряват факта, че у нас има европейски надзор по отношение на правосъдието и вътрешните работи, макар чувствителен да е и делът от 30% на обратното мнение.
Според анализаторите голяма част от оценките за институциите у нас се споделят автоматично, без ясен допир до работата на тези институции.
В обществото е създадена трайна щампа върху съдебната система, която върви ръка за ръка с институциите на политическата власт и често получава негативи от тях.
Проучването показва, че за 23% от анкетираните най-корумпирани са политиците, следват болниците и митниците.
На второ място по корупция 18% посочват "съда", а на трето 16% казват "полицията".
В същото време само 2% признават, че някога им е искан подкуп от политик. Оказва се, че българите намират най-високи нива на корупция сред политиците, но без пряко да са били потърпевши.
В същото време хората са убедени, че политиците са виновни за проблемите в съдебната система и те нямат интерес да променят сегашното положение – близо 90% се съгласяват с това мнение.
Двата проблема – корупция и политическа намеса – проличават навсякъде. Например, корупцията и политическото влияние в съда автоматично са възприемани като първопричина и за липсата на осъдителни присъди. С 55% споменавания този проблем е посочен като главен.
Именно корупцията се сочи като най-сериозен проблем на съдебната система – с 33% споменавания. За 29% пък решаващи са квалификацията и морала на съдии и прокурори.
16% намират за най-сериозен проблем политическата намеса в съдебната система, бързината на делата е споменавана в 10% от случаите, а реформата в прокуратурата и самоуправлението в съда остават с доста по-ниски дялове.