Висока е терористичната опасност за България, но през 2015 г. няма категорично потвърдена информация за участие на български граждани в състава на екстремистки и терористични структури, опериращи на територията на държави, където се водят военни действия. Това се посочва в годишния доклад за дейността на Държавна агенция "Национална сигурност” за 2015 година, публикуван на сайта на институцията.
ДАНС е разкрила престъпления против финансовата, данъчната и осигурителната система и е пресекла схеми, нанесли щети на държавата, за над 60 млн. лв. през 2015 г.
От Агенцията отчитат, че през миналата година са проведени 62 операции по противодействие на корупцията на лица, заемащи държавни длъжности. Задържани са служители на митниците, ДАИ, надзиратели, магистрати и др. Повдигнати са обвинения на 39 лица.
Друг извод в доклада е, че чужди спецслужби използват хора от български неправителствени организации за влияние и въздействие у нас.
Информацията в доклада е обобщена в няколко основни показателя - миграция, международен тероризъм, дейност на чуждите служби в България, корупцията във висшите етажи на властта, финансова сигурност, киберсигурност, международна търговия с оръжие и др.
Международен тероризъм
Терористичните атентати в Европа, активността на терористични формирования (най-вече „Ислямска държава” и „Ал Кайда”) в близки региони и безпрецедентната по своите мащаби и интензитет пропаганда на радикални идеи и практики чрез модерни средства за комуникация предопределят оценката за нарастваща терористична заплаха в европейски мащаб. Рискови регионални фактори в контекста на тероризма са засилената терористична активност в Турция и радикализацията на сегменти от етнорелигиозни общности в Западните Балкани.
Оценката на описаните процеси предопределят висока терористична опасност за България, независимо че през периода не е придобита конкретна и достоверна информация за планиран и подготвян терористичен акт срещу обекти на наша територия или срещу български интереси зад граница.
Актуална остава оценката за възможност за планиране на терористичен акт в България или за ползване на територията на страната като логистична база за подготовка на терористични посегателства срещу чужди интереси.
Нараства вероятността при атентати в чужди държави да пострадат български граждани, както и да бъдат отвлечени заради откуп в конфликтни региони, се посочва още в доклада.
През 2015 г. няма категорично потвърдена информация за участие на български граждани в състава на екстремистки и терористични структури, опериращи на територията на държави, където се водят военни действия.
Миграция
През 2015 г. са проведени 17 130 интервюта с чужденци. За част от лицата е дадена оценка, че с действията си могат да поставят в опасност сигурността или интересите на българската държава, като по отношение на 181 кандидати за особена закрила са предприети мерки за недопускане легализиране на пребиваването им в България.
Със заповед на председателя на Агенцията са наложени принудителни административни мерки "експулсиране”, „отнемане на правото на пребиваване” и/или "забрана за влизане в страната” на 25 лица за съпричастност към незаконна миграция.
През 2015 г. ДАНС и МВР провеждат 7 мащабни съвместни специализирани операции за разкриване, пресичане и предотвратяване на незаконно превеждане на чужди граждани през границите на Република България. При една от тях е предотвратено прехвърляне на наша територия на голям брой чужди граждани.
През януари 2015 г. е проведена международна операция на ДАНС, германските правоохранителни органи и ЕВРОПОЛ с кодово название "Казабланка”, при която са задържани петима членове на действаща на територията на Европа организирана престъпна група, занимаваща се с търговия с неистински документи за самоличност, фалшиви парични знаци, наркотици и осигуряваща достъп до държави-членки на ЕС на незаконни мигранти.
Финансова сигурност
Сред по-значимите операции през 2015 г. е и пресичането под ръководството на Специализираната прокуратура и съвместно с МВР на престъпна схема за избягване плащането на данъчни задължения при вътреобщностна търговия с месо и месни продукти, ощетила държавния бюджет с около 16 млн. лв.
Подадени са 720 сигнала за съмнителни транзакции на обща стойност 1,33 млрд. евро, което е с 63% повече спрямо 2014 г. През 2015 г. са спрени 20 съмнителни операции на стойност 20 467 455 евро.
Предприети са действия по дела за данъчни измами (при сделки с горива, спиртни напитки, оборудване, скрап, месо, захар, селскостопанска продукция и др.), за неплащане на данъци и осигуровки в големи размери, документални престъпления, лихварство и др.
Специфичен случай за периода е установената при операция на ДАНС нелегална рафинерия за преработка на петролни продукти и производство и складиране на течни горива в гр. Летница. Предварителната оценка на щетите за бюджета от невнесен акциз за 5 г. е за около 3,5 млн. лв.