Военният министър Николай Ненчев обяви, че ще започне подготовка на военните за предотвратяване на терористични опасности.
Ненчев съобщи това пред журналисти на излизане от Съвета по сигурността в Министерския съвет, където участва в свикано от премиера Бойко Борисов заседание заради антитерористичния закон.
Част от мерките в него предвиждат ограничения на правата и свободите на граждани при провеждането на антитерористични операции, задължение на телефонните оператори да предоставят незабавен достъп до трафичните данни в случай на непосредствена опасност от извършване на тероризъм, както и даване на пълномощия на ДАНС да използва агенти под прикритие.
"За нас новото е, че въоръжените сили ще участват в антитерористични акции. Ако законът бъде приет, ще имат право да обискират, да проверяват вещи, да задържат, да използват оръжие, което ме кара да мисля, че незабавно трябва да започнем подготовка на нашите военнослужещи, защото те не са изпълнявали такива мисии и ангажименти", заяви Ненчев, цитиран от "Фокус".
Министърът допълни, че вероятно още в следващите няколко дни ще издаде заповед за започване на незабавна подготовка.
По повод предложенията в закона да бъдат ограничавани правата и свободите на граждани при провеждането на антитерористични операции, военният министър обясни, че подобни мерки и техният обхват ще зависят от конкретната заплаха.
"Обсъдихме го много подробно. Тази дискусия ще продължи и в рамките на Народното събрание в съответните комисии. Това при кои обстоятелства и в каква степен ще бъдат ограничавани права, зависи от конкретната заплаха", разясни той.
Във връзка с друга от предвижданите мерки - задължаване на телефонните оператори да предоставят незабавен достъп до трафичните данни в случай на непосредствена опасност от извършване на тероризъм, той коментира: "Има някаква реакция, но смятам, че предложеният текст е справедлив".
В закритото заседание на Съвета по сигурността участваха министрите на вътрешните работи, на отбраната, на външните работи, на финансите, началникът на отбраната, главният секретар на МВР, председателите на ДАНС и на Държавна агенция "Разузнаване", директорът на служба "Военна информация", началникът на НСО, секретарят на Съвета по сигурността, както и двама представители на президента.
Очаква се след обсъждането на проектозакона за противодействие на тероризма, следващата седмица той да бъде внесен в Народното събрание.
Още в края на март премиерът Бойко Борисов заяви, че споделя мнението на главния прокурор Сотир Цацаров, че приемането на новия антитерористичен закон закъснява. Според министър-председателя е загубено много време в безсмислени обсъждания.
Затова се надявам в рамките на една-две седмици депутати да внесат бързо този закон, защото има нещо написано по въпроса и ние година и половина си говорехме само как трябва да променим Конституцията и какво щяло да стане, докато трябваше да пишеме тези закони, които ежедневно трябват на хората, коментира тогава той.