България все повече се утвърждава като крайна дестинация за мигранти, търсещи убежище. Това заяви вицепремиерът и председател на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ) Меглена Кунева, който участва във форум на тема "Засилване на мултидисциплинарното сътрудничество при идентификация и подкрепа на жертви на трафик на хора сред мигранти и търсещи закрила", цитирана от в."Монитор".
По думите й "трябва да сме готови, за да не пропуснем пак този звънец за събуждане, който няколкократно е даван като сигнал и към Европа, да се вглеждаме както в миграционните потоци, обезпечаване на защита на държавата от нередовна миграция, така и във всяка една човешка история, за да разпознаваме признаците на експлоатация".
"Каналите, използвани от каналджиите са отъпканите пътеки за трафикантите на хора. НКБТХ съвместно с Държавната агенция за бежанците планираме обучение за структурите на ДАБТ да разпознаване на признаци за каналджийството и трафика на хора. България има система за междуинституционално взаимодействие за идентифициране на лица за жертви на трафик", добави Кунева.
Случващото се с бежанците е нещо, с което Европа и светът нямат опит в последните десетилетия.
"Ако погледнем демографското положение по света, ще видим, че това не е свързано само с тежките конфликти, от които бягат хората. Въпросът с миграцията ще продължава да присъства в дневния ред на управлението. Причините могат да бъдат най-много, когато има гъстота на конфликти, каквато има в момента, като войни, гонения, но нека не забравяме климатичните промени и бедността, те определят какво ще се случва по отношение на миграцията", посочи още Кунева.
Каналджийството е престъпление против държавата, докато трафикът на хората е престъпление против личността, посочи Кунева. Според нея реалността не винаги поставя ясни разграничителни линии между двете престъпления.