„Не очаквам, че ситуацията в САЩ ще продължи дълго. Това се е случвало 12 пъти в миналото и сега не беше голяма изненада“, коментира в ефира на Bulgaria On Air финансовият анализатор Красимир Йорданов. Според него, за момента, ефектът върху пазарите е неутрален и е редно да бъде измерван в контекста на текущата икономическа ситуация. „Очаквам увеличение на валутилността“, допълни той.
„Опасенията относно брутния вътрешен продукт са по-скоро в това, че негативите ще се прехвърлят върху потребителите и плановете на бизнеса за инвестиции. Ролята на Фед тук е нулева, няма значение дали ще напечата още пари. Пазарите не се движат от количествените улеснения, а по-скоро от правителствените харчове. Това не е устойчив тренд и би следвало да се коригира“, обясни още Йорданов.
По думите му САЩ са основен търговски партньор на Европа и е нормално да има негативи върху европейския износ. „Всичко е в ръцете на правителството и колко време то няма да работи. Проблемът е, че този път американците са прекалено задлъжнели. Преди стимулирането на икономиката през бюджета създаваше илюзия за растеж. Но сега той е изключително слаб“, посочи още финансистът.
Според него, ако не бъде увеличен тавана на дълга, това автоматично означава фалит на САЩ, а оттам замразяване на международната търговия и по-голяма депресия от тази през 29-та година.
„В дългосрочен план ще има спад на американската валута. В цената на златото има много политика и се дължи на диверсификация на централните банки. Инвестиционните решения се взимат в много дългосрочен план и зависят от търговските взаимоотношения на различните страни“, посочи още Красимир Йорданов.