fallback

Новите онкокомитети достатъчни? И НЗОК не знае

От Касата уверяват, че няма да има отпаднали лечебни заведения за обслужване на онкоболни

21.05.2016 | 10:59 Автор: Ирина Георгиева

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) не е сигурна дали новите 24 - 25 онкологични комисии, които ще бъдат създадени, ще бъдат достатъчни за обслужването на онкоболните пациенти, съобщават от Центъра за защита на правата ва здравеопазването.

Центърът информира, че се състояла среща между експерти от Българския лекарски съюз и Здравната каса заради новите правила за работа на лекарите.

От Касата смятат, че няма да има отпаднали лечебни заведения за обслужване на онкоболни. В същото време обаче има опасения, че може да се манипулира насочването на пациентите за продължаване на лечението им в едни или други лечебни заведения.

Припомняме, че от април влязоха в сила нови правила за лечение на онкологично болни пациенти. Болниците са задължени да осигурят комплексно лечение, т.е. да гарантират пълния лечебен цикъл на пациентите, за да не се стига до обикаляне на болници.

Това означава, че освен скъпоплатената от Здравната каса химиотерапия, лечебните заведения трябва да предлагат и лъчелечение, както и да разполагат с отделение по нуклеарна медицина. Това породи опасения и сред пациентски организации, че достъпът до лечение ще бъде ограничен.

Болниците, които не могат да осигурят комплексно лечение, могат да сключват договор с други лечебни заведения, които могат да осигурят комплексно лечение на пациентите.

НЗОК вече плаща и дейността на онкокомитетите, които назначават лечението. Тези комитети се предвижда отново да продължат да обслужват по няколко болници, но специалистите, които участват в тях, трябва да отговарят на по-стриктни критерии. Така броят на онкокомитетите се намалява, защото не всички болници ще могат да си позволят да сформират такива. Тези, които не могат, ще могат да сключват договор с други лечебни заведения, които разполагат с онкокомитет.

Онкокомитетите ще изработват цялостен план за лечение на пациентите. В тях трябва да участват хирург, лъчетерапевт, химиотерапевт, диагностиг, патолог и други специалисти.

Четете още икономически новини и анализи в Investor.bg

fallback
Още от България
fallback