Беше време, когато абитуриентките лееха сълзи, че нямат кавалер за бала. Днес традициите повеляват, че всеки може да има половинка срещу… заплащане.
Така наред с роклите, костюмите и обувките, в разходите за бала влизат и солени суми за кавалер и дама.
Зрелостниците са готови да извадят по 100 лв. и нагоре, за да не отидат сами на тържеството за завършването си.
Според много завършващи гимназия кавалерстването на бала отдавна вече не е на мода, но в някои училища това е традиция и до днес. И докато някои абитуриентки успяват да се уредят с гаджета, съученици или роднини за бала, други разчитат на по-нестандартни методи, за да се сдобият с половинка, пише "Монитор".
В интернет могат да се открият голямо количество обяви на отчаяни абитуриентки и кавалери под наем. Средно цените на кавалерите варират между 80 лв. и 100 лв. на час, като цената за цялата вечер остава по договаряне. Прави впечатление, че присъстват и обяви за момчета и момичета, които си търсят партньори от същия пол.
Експеримент показва, че на фалшива обява в няколко сайта за платени компаньони, се отзовават множество абитуриентки, търсещи си кавалер в последната минута. При обявена цена от 80 лв. към мнимият кандидат-компаньон проявяват интерес и множество по-възрастни дами, както и един абитуриент. Общото между всички обадили се е, че се интересуват от цената на кавалера за повече от час, предимно за цяла вечер, за предпочитане с консумация.
В интернет има много дискусии по темата дали е удачно да се ходи с кавалер на бала, особено ако той не е от същия клас или поне от същото училище. Някои гимназии оставят решението дали да присъстват външни лица на последната вечер на класа изцяло в ръцете на учениците, в други школа обаче директорът си казва тежката дума като най-често след като се стигне до неговата намеса отговорът е отрицателен.