fallback

Народното събрание отхвърли ветото на президента

Депутатите подкрепиха промените в Изборния кодекс със 135 гласа

18.05.2016 | 14:30 Автор: Мария Аладжова

Парламентът отхвърли ветото на президента Росен Плевнелиев върху правилата за гласуване в чужбина.  

135 депутати подкрепиха сегашните текстове в Изборния кодекс,  27 бяха против, а трима се въздържаха. БСП и АБВ не участваха в гласуването, а РБ обяви, че няма партийно решение и всеки ще гласува "по съвест". 

Срещу ветото на президента гласуваха 80 депутати от ГЕРБ, 12 от РБ, 17 от ПФ, 14 от БДЦ и 11 от "Атака". За ветото гласуваха 18 депутати от ДПС, 3 от РБ и 6 независими. Въздържали се бяха 3-има от РБ.

С отхвърлянето на ветото остана разпоредбата, че в държавите извън ЕС, избирателни секции ще могат да се откриват само в дипломатическите мисии в населени места с над 1 млн. жители.   Управляващите обаче дадоха да се разбере, че са се разбрали да направят нови промени.

Текстът бе предложен от патриотите, които снощи единодушно решиха, че ще оттеглят подкрепата си за правителството, ако парламентът подкрепи ветото на президента. Ултиматумът им дойде малко след като правната комисия подкрепи държавния глава.  

Отхвърлянето на ветото стана след дълги дебати. По време на тях опозицията и част от управляващите обвиниха президента в двойни стандарти.

Валери Жаблянов от БСП попита защо Плевнелиев не е оспорил нарушаването на правата на гражданите със въведеното задължително гласуване. 

Четин Казак от ДПС също обвини президента в избирателност, защото не наложил вето върху уседналостта, която също ограничавала правата на българите в чужбина.  

Лидерът на ДСБ Радан Кънев защити ветото и разкритикува тезата на патриотите, че тези текстове ще спрат манипулирания вот от Турция. 

"От Турция ще дойдат достатъчно гласове", каза той. Според него българите в Турция не гласуват по поръчение на Ердоган, защото не го подкрепят. "В Лондон вероятно гласувалите ще спаднат, а диаспората ни в САЩ ще бъде орязана. Кошмарен знак", каза още Кънев.  

Лидерът на ДСБ нарече преговорите между мнозинството по промените в Изборния кодекс "кюскане на кочове".  

Съпредседателят на ПФ Валери Симеонов пък обори тезата, че с Изборния кодекс се ограничават правата на българите в чужбина. 

"Кошмарни за българите в чужбина са говорещите глави от Протестна мрежа, които са узурпирали правото на българите в чужбина да говорят", каза още той.  

Другият лидер на патриотите Красимир Каракачанов обясни, че много от българите в чужбина са обявили, напускайки България, че няма да се върнат обратно. "Те не мислят за българската нация", настоя той.

Каракачанов призова да се мисли за новата българска емиграцая, а не за пет-шест човека, които искали да станат вицепрезидент, а в краен случай депутати. 

"Аз тези хора не ги броя за българската нация, ние имаме структури в Щатите и там сънародниците ни не са съгласни някой да говори от тяхно име", каза още лидерът на ВМРО.

fallback
Още от България
fallback