Само в селата с поне 400 души население кметът ще се избира от жителите, вместо да се назначава служебно. Това окончателно решение взеха депутатите с гласуваните на второ четене поправки в Изборния кодекс. До момента това ставаше в много по-малки села - над 100 души, пише "Монитор".
Заради "мъртвите души", бродещи из избирателните списъци на последните избори се сдигна до редица парадокси - като села с по една-две баби, които трябваше да си издигнат кандидати за кметове. Затова сега депутатите вдигат прага на населението.
По този начин от над 3800 села в страната, ограничавате вота в поне 1000, възропта срещу решението Славчо Атанасов от ПФ.
Експериментално електронно гласуване пък ще се въведе след 1 януари 2018 г., решиха още депутатите, като против това бе само БСП. През същата година има редовни парламентарни избори, като е-вотът ще се пробва тогава в рамките на един изборен район. Ако експериментът е успешен, дистанционното гласуване се планира да се въведе реално от 2019 г.
Глоба от 20 до 200 лв. ще отнася всеки член на общинска, районна или секционна комисия, който не изпълнява съвестно задълженията си по Изборния кодекс. Такава поправка разписаха още депутатите. При повторно нарушение пък санкцията ще скача до 500 лв.
Народните представители решиха също да разширят сегашния състав на ЦИК. Това ще стане, като всяка формация, която има право на свой човек в органа, но при формирането й в началото на 2014 г. не е имала, изпрати сега по един член. Поправката ще важи за ПФ, БДЦ и АБВ. Наред с това бе решено членовете на ЦИК също вече да подават декларации с доходите и имотите си пред Сметната палата.