Избирателните секции зад граница ще бъдат откривани само в дипломатическите ни представителства. Това решиха депутатите по искане на депутатите от ПФ, въпреки лютите критики на ДПС.
Споровете по текста от промените в Изборния кодекс отне два часа от работното време на народните представители.
Досега броят на изборните секции в чужбина се определяха според приетите и обработени заявления на избиратели зад граница, както и по предложения на ръководителите на дипломатическите и консулските представителства за образуване на секции на нови места за гласуване или за редуциране на обявените.
На следващи избори обаче извън посолствата и консулствата няма да има секции независимо дали гласоподавателите са много или малко.
От ДПС бяха категорично против поправката, защото досега най-много секции бяха разкривани в Турция, където има и най-много български гласоподаватели зад граница.
Съпредседателят на движението Четин Казак обвини мнозинството, че за първи път в историята на България се прави опит да се ограничи по такъв драстичен начин правото на глас на над милион българи в чужбина да гласуват.
"Как да упражняват задължителното гласуване, което приехте? Така ли се подвеждате по акъла, по свирката на патриотите, едва ли не кой знае какво зло може да дойде от Турция, след като през всичките тези години стана ясно, че нищо толкова страшно не става, ако и там гласуват", каза той.
Юлиан Ангелов от ПФ обаче му припомни, че вотът зад граница не е задължителен.
Шефът на правната комисия в НС Данаил Кирилов от ГЕРБ коментира, че дори в Европа има проблем при отварянето на изборни секции извън дипломатическите представителства на България.
Той посочи като пример Германия, където е забранено провеждането на избори на чужди държави на територията на страната. Кирилов обясни, че ако се цели да се преодолее неравното третиране при гласуването между българите в страната и тези в чужбина, трябва да бъде прието предложението да се отварят секции само в дипломатическите мисии на страната.
Според него с въвеждането на електронното гласуване няма да има проблем за упражняването на вота и зад граница.
Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов мотивира предложението си с това, че така ще се защити националния интерес.
"Не гоня евтиния партиен интерес, защото ВМРО има интерес от това в Македония да има секции навсякъде", посочи той.
"ВМРО винаги има нужда от ракета носител и влязохте в този парламент благодарение на НФСБ, но ако продължавате така да ощетявате нашите сънародници в чужбина, никаква ракета носител няма да може да ви вкара в парламента", обвини го пък Четин Казак.