Ще спрат ли нападенията над лекарите?

След побоя над проф. Стефан Станчев от УМБАЛ "Света Анна", колегите настояват за повече сигурност на работното си място

11.04.2016 | 09:00 Редактор:
Ще спрат ли нападенията над лекарите?
Ще спрат ли нападенията над лекарите?

Миналата седмица бе белязана от поредното нападение над български медик.  Проф. Стефан Станчев беше брутално пребит пред  дома си от непознати с маски. Началникът на травматологията на болница „Света Анна“ вече е в стабилно състояние, след като колегите му дни наред се бореха за живота му.

След инцидента, те поискаха поискаха засилени мерки за повече сигурност в лечебните заведения, които да гарантират безопасността им. Липсата на търпение е една от най-честите причини за агресия от страна на пациентите. Вербалните атаки и нападките спрямо лекари са ежедневие.  Често се стига и до физическа саморазправа.  За 16 години в тази болница д-р Ана Николова се е нагледала на всичко това. Като началник на спешното отделение може да разкаже за поредица прояви на агресия. 

"Имали сме и няколко тежки и фрапантни случая. Преди две години имахме случай , в който четирима мъже , които се оказаха познайници на МВР, при потърсване на помощ пребиха, размазаха от бой дежурния охранител на спешно отделение.", коментира д-р Николова. 

Пряк свидетел на инцидента става д-р Нина Мазнева. Работи в отеделеното от 8 години, но това съвсем не е единствения случай на агресия, който си спомня. Преди години на едно от нощините си дежурства самата тя е нападната от пациент. За постъпката му съдът налага на побойника 1000 лева глоба, които той така и не плаща. Обидата и огорчението от тази вечер обаче остават. Остава и чувството за безнаказност у лекарите, които от години настояват за повече сигурност на работното си място. 

"В нашите искания бяхме маркирали някакъв вид тяхно присъствие на министерство на вътрешните работи и вторият варианти беше внедряване на паник бутони за вързка с техните мобилни екипи . До момента нямаме нито отговор, нито нещо, което да се случва в системата", заяви д-р Николова. 

Най-често агресивните прояви идват от придружителите на пациентите. Проблеми възникват и заради регистрацията на постъпващите в спешното, тъй като те често не носят със себе си лични документи. Колко рискована всъщност е лекарската професия?  Наш екип прекара един ден в спешното отделение на окръжна болница, за да провери.  Резултати вижте в репортажа на Милена Енчева. 


1
0 rate up comment rate down comment 0
д-р Карл Бранд от СС
преди 2 години
За нападение над лекар - съмртно наказание и с изпълнение на присъдата веднага сле издаването й! Това е решението. Друго решение, всички лекари с бойни пистолети и курс по стрелба, за да ги изоплзват по предназначение - лична защита! Животът на един български или *** не струва абсолютно нищо. Сигнализирай за неуместен коментар